Kolekcja Zamojskich Lalek Historycznych

Już wkrótce będzie można podziwiać kolekcję „Zamojskich Lalek Historycznych”. Kilkanaście lalek, wybitnych postaci z historii Zamościa, wykonały uczennice pracowni tkaniny artystycznej Liceum Plastycznego, pod kierunkiem prof. Alicji Kowalskiej. Ich pomysłodawczynią jest Teresa Madej.

Liceum Plastyczne im. Bernardo Morando w Zamościu (niegdyś Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych) powstało w 1945 roku. Aktualnie młodzież może kształcić się w specjalnościach: ceramika artystyczna, fotografia artystyczna, projektowanie graficzne, reklama wizualna, snycerstwo i tkanina artystyczna. Ta artystyczna młodzież od dziesięcioleci wpisuje się w krajobraz kulturalny i artystyczny naszego miasta.
Corocznie młodzież kończąca zamojski „Plastyk” prezentuje swoje prace dyplomowe na wystawie
w BWA Galeria Zamojska. Prace uczniów pokazywane są także w dwóch galeriach Liceum Plastycznego: „Patio” i „Korytarz” oraz w Centrum Synagoga.
Największym zainteresowaniem uczniów gimnazjów, kierujących swoje kroki do Liceum Plastycznego, są projektowanie graficzne, reklama wizualna, snycerstwo. Najnowszy projekt pracowni tkanina artystyczna, prowadzonej przez prof. Alicję Kowalską, ma duże szanse na spowodowanie wzrostu zainteresowania tą specjalnością. W ostatnią bowiem fazę wkroczyły prace nad kolekcją „Zamojska Lalka Historyczna”.

– Projekt „Zamojska Lalka Historyczna” jest autorskim pomysłem Teresy Madej, animatorki kultury
i przewodnika turystycznego Zamościa. Zwróciła się do mnie z prośbą o wykonanie kolekcji zamojskich lalek i zaproponowała nazwiska znanych osobistości. Pomysł mi się podobał. Spotkał się także z zainteresowaniem Marzeny Tadeusz, dyrektor Liceum Plastycznego im. B. Morando
w Zamościu. W związku z tym, że od lat prowadzę pracownię tkaniny artystycznej, realizacja projektu, za zgodą pani dyrektor „Plastyka”, przypadła moim uczennicom z klasy III b. W tej chwili kolekcja liczy czternaście lalek. Pracowaliśmy nad nimi od jesieni. Uczennice musiały przybliżyć sobie wiedzę historyczną na temat Zamościa. Poznawały też poszczególne postaci, ich wizerunek, prześledziły dane epoki pod kątem kostiumów, w jakich wystąpią ich lalki. To była znakomita przygoda artystyczna dla moich uczennic i zarazem powtórka z tego, czego nauczyły się przez dwa lata w „Plastyku”. Lalki zostały ocenione przeze mnie na półrocze na piątki i szóstki. Bardzo się cieszę, że ta kolekcja powstała, a może nawet będzie się rozwijać. To przede wszystkim wspaniała promocja Liceum Plastycznego w Zamościu – podkreśla Alicja Kowalska.

Jest to także nietuzinkowa promocja miasta Zamościa. Tym bardziej, że w kolekcji znalazły się lalki ważnych postaci związanych z Zamościem na przestrzeni czterystu lat. Są to osoby powszechnie znane i uznane w historii i kulturze „miasta idealnego” jakim jest Zamość oraz w historii i kulturze naszego kraju. Już wkrótce, na wystawie w Liceum Plastycznym, będzie można podziwiać prace uczennic. Dziewczęta dołożyły ogromnych starań, aby ich lalki wiernie oddawały postaci, które mocno zaznaczyły swoją obecność w dziejach Zamościa, miasta i twierdzy. Obok znajomości wizerunku postaci potrzebna była także duża wyobraźnia, talent i zręczność rąk.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *