Jubileusz Jerzego Tyburskiego

Już 7 czerwca w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Tyburskiego pod nazwą „Obfitość”.

W tym roku dyrektor zamojskiej BWA obchodzi trzydziestolecie pracy twórczej.

Jak pisze w katalogu wystawy Katarzyna Szymańska te trzy dekady to “historia rozpoczynająca się od młodzieńczych fascynacji soczystym kolorem i uproszczonymi formami, poprzez melancholijne martwe natury i pełne wrażliwości obrazy o tematyce religijnej aż do <<okresu dojrzałego>> czerpiącego inspiracje z poetyki surrealistycznej“.

W katalogu nie braknie także opisów i interpretacji dzieł, jak chociażby surrealistycznego „Autoportretu w zielonym płaszczyku” przedstawiającego psa rasy cocker spaniel posiadającego ludzkie dłonie i ubranego w płaszcz z szerokim kołnierzem.

Spłowiałe i dziurawe okrycie o zielonej barwie wygląda jak odzienie osób portretowanych w okresie renesansu, a skrzyżowane dłonie naznaczone są latami ciężkiej pracy oraz bolesnymi doświadczeniami. Obraz z jednej strony jest hołdem złożonym dawnej sztuce, z drugiej –otwarciem na nowoczesną formę oraz poddaniem się nieskrępowanej wyobraźni.”

Charakterystyczne dla Jerzego Tyburskiego są jego martwe natury, gdzie zasadniczą rolę odgrywa kolor oraz kontrast faktur: gładkiej i szorstkiej.

Patronat honorowy na wystawą objął Prezydent Miasta Zamościa Andrzej Wnuk. Teksty do katalogu napisała m. in. Elżbieta Dzikowska.

Otwarcie wystawy o godz. 17.

Jerzy Tyburski urodził się w 1964 roku w Lubaczowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych, Katedrze Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (dyplom w 1989 r.). W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki. Autor wielu wystaw indywidualnych i udział w zbiorowych.

Nagrody i wyróżnienia
2002 – wyróżnienie miesięcznika Art&Business „Obraz roku 2001”
2004 – nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Autograf”
2010 – wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Konfrontacje”, Leszno
2013 -Zamojska Osobowość Roku „Morando”2012 (nominacja)
2017- Odznaka Honorowa- „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Prace w zbiorach BWA-Galeria Zamojska, Galeria ZPAP w Lublinie, Muzeum Miasta Wrocław, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

info: BWA Zamość

foto: Janusz Zimon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.