Inwestycja mieszkaniowa przy ul. Wyszyńskiego?

Rada Miasta rozpatruje wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej w Zamościu

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zamościu przedstawiło wniosek dotyczący ustalenia lokalizacji dla planowanej inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wyszyńskiego. Projekt obejmuje budowę dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z jednopoziomowym garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Realizacja tej inwestycji może skutkować powstaniem 113 mieszkań oraz kilku powierzchni usługowych, z czego jedna z nich zostanie przeznaczona na siedzibę Spółki.

Wniosek TBS w Zamościu o specustawę mieszkaniową dla inwestycji na działkach

Działki w Zamościu, które są objęte planowaną inwestycją, zostały wcześniej przewidziane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako teren pod zabudowę wielorodzinną z usługami. W takim przypadku Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) mogłoby zrealizować inwestycję bez konieczności uzyskiwania zgody od Rady Miasta. Jednak wtedy powstałyby mniejsze budynki, o niższej ilości kondygnacji i mniej atrakcyjne ze względu na obowiązek stosowania dachów spadzistych.

Najważniejsze jest jednak to, że zgodnie z Miejscowym Planem, możliwe byłoby wygospodarowanie o około 30% mniejszej liczby mieszkań. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na lokale mieszkalne w zasobach TBS, Spółka zwróciła się do Rady Miasta z wnioskiem o ustalenie lokalizacji dla tej inwestycji w trybie specustawy mieszkaniowej. Celem tego wniosku jest umożliwienie realizacji przedsięwzięcia przy zastosowaniu trzech odstępstw od Planu.

Wniosek TBS zakłada odstąpienie od obowiązującej linii zabudowy, umożliwienie budowy budynków z dachem płaskim oraz zezwolenie na wybudowanie budynków o 1 metr wyższych niż przewiduje plan. Przyjęcie tego wniosku pozwoliłoby TBS na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zaspokojenie większej liczby potrzeb mieszkańców poprzez zwiększenie liczby mieszkań w ramach tej inwestycji.

Rada Miasta odrzuca wniosek TBS o odstępstwa od planu zagospodarowania przestrzennego

Trzy pozornie drobne odstępstwa, jak wskazał Zastępca Prezydenta Miasta, pan Piotr Orzechowski, miały umożliwić maksymalne zagospodarowanie terenu, jak wykorzystanie cytryny do ostatniej kropli soku. Niestety, Rada Miasta nie zgodziła się na to i mimo świadomości istniejącego deficytu mieszkań, szczególnie dotykającego rodziny o słabszej sytuacji finansowej, podjęła negatywną decyzję. W uzasadnieniu usłyszeliśmy, że zapotrzebowanie na nowe mieszkania sprzedawane komercyjnie w naszym mieście jest wystarczająco zaspokojone, a wiele nowych inwestycji daje możliwość zakupu mieszkania dla każdego potrzebującego. Zarówno wynik głosowania, jak i trafność uzasadnienia, wydają się być co najmniej zaskakujące, a nawet szokujące. Przecież TBS nie jest deweloperem, lecz podmiotem, który realizuje społeczne zadania polegające na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób o ograniczonych możliwościach finansowych, niezdolnych do zakupu własnego mieszkania.

Prezes Zarządu Magdalena Godek odpowiada

„Naszym celem jest dobro mieszkańców naszego miasta, podejmowanie działań, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób, których domowy budżet jest niewystarczający na zakup własnego mieszkania, czy najem na warunkach rynkowych. My ze swej strony dołożyliśmy wszelkich starań, by stworzyć taką możliwość, aby zaspokoić te potrzeby w jak największym stopniu i wybudować możliwie najwięcej mieszkań, ponieważ wiemy jak wiele osób i rodzin czeka na najem w naszych zasobach. Ponadto zależy nam, by ten teren, położony w atrakcyjnej lokalizacji, przy głównej ulicy w centrum naszego miasta, obecnie będący nieużytkiem, ożywić i zagospodarować w sposób atrakcyjny, estetyczny i nowoczesny.

Ubolewam, że nie spotkało się to z aprobatą Radnych, jednak nie zamierzamy rezygnować z naszych planów i pozbawiać mieszkańców tych możliwości po jednym niepowodzeniu. Planujemy ponownie złożyć wniosek w trybie specustawy, wprowadzimy w nim pewne zmiany i liczymy na to, że tym razem Rada Miasta podejmie korzystną dla mieszkańców uchwałę i będziemy mogli jak najszybciej ruszyć z budową. Cała procedura niestety wydłuży czas realizacji o kilka miesięcy, ale myślę, że są szanse na to, by jeszcze w tym roku, może w trzecim czy czwartym kwartale budowa się rozpoczęła. My w tym kierunku działamy, ale ostateczna decyzja spoczywa w rękach radnych. Jesteśmy dobrej myśli, że tym razem będzie pozytywna, przecież wszystkim nam zależy na dobru naszego Miasta i naszych Mieszkańców” – Prezes Zarządu, Magdalena Godek

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *