Hotele dla pożytecznych owadów

Nowe hotele dla zapylaczy pojawiły się w zamojskim zoo. To wspólna akcja Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość i firmy Castorama.

Budki zostały przygotowane z myślą o pożytecznych owadach, które dzięki różnym udogodnieniom takim jak np. dziurki wywiercone w pieńkach drzew lub w porowatych cegłach, będą się mogły tam zagnieździć.

– Jest duża potrzeba tworzenia takich miejsc, ponieważ nasze środowisko i powietrze są  zanieczyszczone np. chemią. Musimy dbać o owady, które mają dobroczynny wpływ na naturę i człowieka. Takim przykładem jest pszczoła murarka ogrodowa- gatunek bardzo pożyteczny i popularny- mówi kierownik Biura Katarzyna Fornal- Urbańczyk.

Utworzenie bazy hotelowej dla pożytecznych owadów zapoczątkowało zamojskie zoo, ustawiając w ubiegłym roku pierwszy hotel dla murarek.

W tym roku do akcji włączyły się BOŚ i Castorama. Wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, podczas rajdu Eco Family Bike Tour (który odbył się 23 czerwca w Zamościu), zorganizowano eko warsztaty nad zamojskim zalewem.

Podczas warsztatów, mieszkańcy Zamościa mogli sami wykonać budki dla zapylaczy, a następnie zamontować je na swoim tarasie, balkonie czy w ogrodzie. W ramach akcji pracownicy Castoramy przygotowali dwa hotele dla owadów, które wczoraj (5 lipca) przekazał ZOO dyrektor Castoramy Łukasz Mrzygłód.

( inf. i fot. Urząd Miasta Zamość)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.