Hejnał krakowski dla Zamościa

Dzisiaj (10 czerwca) punktualnie w południe z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie z dedykacją dla naszego miasta wybrzmiał hejnał mariacki a hejnalista rozwinął flagę Zamościa. To wyjątkowe wydarzenie, którym Kraków uczcił urodziny Zamościa.

Jeszcze bardziej wyjątkowy będzie rewanż naszego miasta, gdy z zamojskiej wieży ratuszowej, dokładnie w dzień urodzin naszego miasta czyli już w piątek (12 czerwca) hejnał wybrzmi nie na trzy a na cztery strony świata.

Tym samym popłynie także w stronę Krakowa. Ma być to symboliczne odczarowanie legend jakoby hetman Jan Zamoyski darzył niechęcią królewskie miasto. Powodów tej niechęci mogłoby być kilka: niechęć do króla Zygmunta III Wazy, obawy o konkurencyjność obu miast  czy sprawa ścięcia banity Samuela Zborowskiego

Zobaczcie jak dzisiaj Kraków uczcił urodziny Zamościa

Kraków dla Zamościa! 🎺

Niechęć między Krakowem a Zamościem? To jakieś zamierzchłe legendy! Specjalne pozdrowienia prosto z Wieża Mariacka z okazji przypadającej 12 czerwca 440 rocznicy lokacji Zamościa na prawie magdeburskim.

Opublikowany przez Kraków PL Środa, 10 czerwca 2020

Hejnał z Rynku Wielkiego na cztery strony świata – w tym w stronę zachodnią – już w piątek, 12 czerwca punktualnie o 12:00.

Taka historyczna chwila nie jest pierwszą w historii zamojskiego hejnału. W 2010 roku kiedy zamojski ratusz przechodził remont elewacji hejnał grany był z nadszańca Bastionu VII w stronę Rynku Wielkiego a tym samym w stronę zachodnią czyli w kierunku Krakowa.

Dodajmy, że pierwszy raz hejnał w Zamościu odegrano 1647 roku, po czym na wiele lat tę tradycję przerwano. Powrócono do niej w 1984 roku i od tego czasu hejnał w sezonie letnim rozbrzmiewa do dzisiaj w samo południe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *