GUS: Wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia w lubelskich przedsiębiorstwach

zycie_zamoscia_artykul2-300x169Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował informację o sytuacji społeczno-gospodarczej województw w pierwszym kwartale br. Wynika z niego, że na Lubelszczyźnie przedsiębiorstwa zatrudniły o 1,2 proc. więcej osób niż w ubiegłym roku. Ich pracownicy także zarobili więcej – przeciętne  wynagrodzenie w tej grupie osiągnęło 3445,49 zł brutto. Co mogą robić pracownicy, aby utrzymać ten trend?

GUS publikuje informację o sytuacji społeczno-gospodarczej województw od 1996 r. Zawiera ona szereg danych, odnoszących się m.in. do liczby ludności, rynku pracy, wynagrodzeń, gospodarki oraz samorządu terytorialnego. Dane za ostatni kwartał pokazują, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrosło o 4 proc. do poziomu 4053,71 zł. Przedsiębiorstwa zatrudniały także o 1,1 proc. więcej osób niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Co istotne, zarówno wzrost wynagrodzeń, jak i zatrudnienia nie był równomierny we wszystkich regionach kraju.

Województwo lubelskie także doświadcza pozytywnych zmian. Jest to przede wszystkim zasługa większej liczby etatów w przemyśle (+1,4 proc.) oraz handlu (+2,3%). Pomimo poprawy sytuacji, wciąż z problemami boryka się budownictwo oraz zakwaterowanie
i gastronomia. Należy pamiętać, że powyższe dane obejmują jedynie sektor przedsiębiorstw oraz zawierają informację o średnich zarobkach, nie zaś o tych, którą pracownicy otrzymują najczęściej.
W „Raporcie płacowym 2015”, przygotowanym przez jedną z wiodących firm rekrutacyjnych przeczytać można, że obecnie rynek pracy charakteryzuje się nieodpasowaniem umiejętności poszukujących prace do oczekiwań pracodawców. Zdobycie pracy lub zwiększenie zarobków wymaga zatem podwyższenia swoich kwalifikacji.

Chociaż Skilltrade powstawał z myślą o osobach rozwijających swoje pasje, widzimy, że wielu z naszych użytkowników szuka umiejętności przydających się w życiu zawodowym – mówią Maciej Gliński i Wojciech Marciniak, pomysłodawcy portalu bezpłatnej wymiany umiejętności i dodają – najczęściej osoby korzystające ze Skilltrade szukają okazji do darmowej nauki języków obcych. Nie brakuje również tych, którzy chcieliby nauczyć się projektowania graficznego. Co najważniejsze, korzystanie z naszego portalu jest bezpłatne. Wystarczy zalogować się na stronie www.skilltrade.org i korzystając z prostej wyszukiwarki znaleźć osoby blisko swojego miejsca zamieszkania, z którymi chciałbyś podzielić się konkretną umiejętnością.

W pierwszym kwartale 2015 r. w Polsce funkcjonowało 4,12 mln podmiotów gospodarczych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba spółek handlowych wzrosła o 8.7 proc., z czego 4.8 proc. miało udział kapitału zagranicznego.
Pełna treść raportu GUS została opublikowana na stronie www.stat.gov.pl. „Raport płacowy 2015” do pobrania na witrynie www.hays.pl.

—-
Skilltrade.org jest pierwszą polską platformą bezpłatnej wymiany umiejętności. Obecnie zrzesza ponad 200 tysięcy użytkowników, wzajemnie wspierających się w poszukiwaniu i rozwijaniu pasji. Ideę portalu stworzyli w 2013 roku absolwenci stołecznej Szkoły Głównej Handlowej – Maciej Gliński oraz Wojciech Marciniak. Celem twórców Skilltradejest stworzenie platformy łączącej potencjał komunikacji w sieci z energią spotkania
w rzeczywistości.

www.skilltrade.org.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *