GRAD MEDALI ZAWODNIKÓW ORKI

W tegorocznych Zimowych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, które w dniach 9-10 grudnia br. zostały rozegrane na lubelskiej pływalni Aqua udział wzięło 282 zawodników i zawodniczek z 26 klubów. Program zawodów określony regulaminem PZP, bliźniaczy z programem Mistrzostw Polski Juniorów przewiduje rozegranie przez 2 dni, w trzech blokach 18 indywidualnych konkurencji. Zawodnicy mogą startować max. w dwóch konkurencjach w bloku począwszy od sprintów na 50 metrów po 800 m stylem dowolnym kobiet czy 1500 m stylem dowolnym mężczyzn.Mistrzostwa rozgrywane są w trzech kategoriach wiekowych: 12-13 lat, 14-15 lat i kat. open czyli zawodnicy 16 lat i starsi.

Znakomicie na tych zawodach spisali się pływacy Orki zdobywając 24 medale: 7 złotych, 9 srebrnych i 8 brązowych co w klasyfikacji medalowej klubów dało miejsce 6. Zwyciężył w tej chwili zdecydowanie najmocniejszy klub województwa AZS UMCS Lublin-53 medale, 2 miejsce Olimpia Lublin-68 medali, 3. Olimpijczyk 23 Lublin-27medali, 4. Wisła Puławy-22 medale, 5. Huragan Międzyrzec Podlaski-21 medali i 6 miejsce Orka 24 medale.
Nie mniej powodów do zadowolenia było z indywidualnych osiągnięć zawodników Orki. Oprócz 24 wywalczonych medali zawodnicy poprawili 9 Rekordów Klubu w kategorii trzynastolatków, nie licząc kilkudziesięciu poprawionych rekordów życiowych. Ustanowiony został również nowy Rekord Okręgu Lubelskiego w tej kategorii wiekowej na 50 m stylem dowolnym dziewcząt. Sztuki tej dokonała Julia Malinoś a uzyskany przez nią rewelacyjny czas 27.66 na długo zapisze się w historii lubelskiego pływania. Jak zdecydowane było to zwycięstwo i jak wartościowy był to wynik mówią fakty: 1.Julia Malinoś 27.66 (Orka), 2. Wiktoria Wilgocka 28,21(Lider), 3. Wiktoria Karwowska 28,22( Huragan), 4. Katarzyna Szuper 28,27 (Orka). W Kategorii open Julia zajęła bardzo wysokie 5 miejsce.

Julia Malinoś wywalczyła jeszcze srebrny medal na 200 metrów stylem dowolnym-2:19.41. Tu trzeba przyznać, że po świetnym występie na 50 dowolnym nastąpiło rozprężenie co dało ,,tylko” medal srebrny-Julka z życiówką 2:14.62 była zdecydowaną faworytką również tej konkurencji. Zrehabilitowała się za to na 100 metrów dowolnym-1:01.18 (Rekord Klubu) i medal złoty, na 400 m dowolnym medal srebrny-4:47.53 RK i medal brązowy na 800 m stylem dowolnym-10:02.34.

Znakomicie na tych zawodach startowały rywalizujące na tych samych dystansach żabkarskich i zmiennych Julia Bednarz i Klaudia Malec. Tym razem wszystkie ,,siostrzane” pojedynki wygrała Klaudia Malec. Zaznaczyć trzeba, że obydwie zawodniczki prezentują bardzo wysoki poziom co stawia je na szczycie rankingu najlepszych trzynastoletnich żabkarek w Polsce. 50 m stylem klasycznym wygrała Klaudia Malec-34.87, medal srebrny Julia Bednarz-35.43. Dystans 100 metrów klasykiem: złoty medal Klaudia Malec 1:15.76 RK (5 w open), medal srebrny Julia Bednarz-1:16.91 ( 7 w open). 200 metrów klasykiem: złoty medal Klaudia Malec-2:41.73 RK( 4 miejsce w open), medal brązowy Julia Bednarz-2:44.62. Na dystansie 200 m stylem zmiennym srebrny medal wywalczyła Klaudia Malec-2:29.35( 5 w open) a tuż za nią na 3 miejscu dopłynęła Julia Bednarz-2:30.36 (6 w open). Na najkrótszym dystansie stylem zmiennym- 100 metrowym Klaudia Malec wywalczyła medal srebrny-1:10.16. Julia Bednarz tym razem musiała zadowolić się miejscem 4-1:11.41 a do brązowego medalu zabrakło jedynie 7 setnych.

Katarzyna Szuper wywalczyła brązowy medal na 100 m stylem motylkowym ustanawiając jednocześnie nowy Rekord Klubu-1:11.56. Tego samego koloru medal Katarzyna Szuper wywalczyła  również na 50 m stylem motylkowym-31.10 i 50 m stylem grzbietowym-31.94 RK.

Filip Łagoźny wywalczył 5 medali. Dwa złote medale w swoim koronnym stylu klasycznym Filip wywalczył, ustanawiając jednocześnie Rekordy Klubu na 100-1:12.91 i 200 m-2:37.66. Medal srebrny odebrał po wyścigu na swoim ulubionym 50 metrowym, sprinterskim dystansie żabkarskim. Niestety niewielki techniczny błąd przy skoku startowym kosztował go medal złoty, na który najbardziej liczył. Skończyło się na srebrze-33.65 i nie poprawionym rezultacie życiowym-33.28. Dla porównania złoty medalista Wisły Puław Oliwier Kozieński uzyskał czas 33,43. 200 metrów stylem zmiennym Filip pokonał w czasie 2:32.96 co wystarczyło do uplasowania się na miejscu 3 i odebrania medalu brązowego. Najkrótszy dystans stylem zmiennym-100 metrów Filip Łagoźny pokonał w czasie 1:10.41 i zapewnił sobie medal srebrny.

W kategorii open dwa medale, obydwa w stylu grzbietowym wywalczył Mateusz Łukaszczyk. Na dystansie 100 metrów z nową ,,życiówką” 58,28 Mateusz wywalczył medal srebrny. Na dystansie dwukrotnie dłuższym czyli 200 metrowym Mateusz uplasował się na miejscu 3 z czasem 2:12.86 odbierając medal brązowy.

W indywidualnej klasyfikacji najlepszych zawodniczek za dwa najlepsze starty w kategorii 13 latek Julia Malinoś uplasowała się na miejscu 2-1169 pkt. Na miejscu 4 Klaudia Malec-1133 pkt, na 9 Katrzyna Szuper-1097, na 11 Julia Bednarz-1079. Wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej sklasyfikowano 54 pływaczki. W gronie 53 chłopców tej kategorii wiekowej na 4 miejscu znalazł się
Filip Łagoźny-889 pkt. ( materiał ORKA Zamość)