Dziś rozpoczyna się Adwent – czas przygotowań i oczekiwania

W dobie dzisiejszego pędzącego świata pełnego olbrzymiego przepływu informacji, telefonów komórkowych, fb, messengerów, komputerów dobrze czasami jest się trochę zatrzymać i zastanowić czy faktycznie idziemy we właściwym kierunku i zobaczyć, że już się rozpoczął czas Adwentu.

Adwent jest okresem w liturgii Kościołów chrześcijańskich, którego zadaniem jest przygotowanie wierzących oraz przypomnienie im o czasie oczekiwania na Boże Narodzenie. „Adwent obejmuje cztery tygodnie przed 25 grudnia” oraz jest „modlitewnym przygotowaniem” do Świąt Bożego Narodzenia.

.W tym czasie wierni mają pamiętać o powtórnym przyjściu Chrystusa oraz oczekiwać na nie. Podczas trwania okresu adwentu w tym roku wypadną cztery niedziele adwentowe, a pierwsza z nich jest wyznacznikiem początku roku liturgicznego według Kościołów chrześcijańskich.

Istnieją adwentowe zwyczaje, o których nie każdy pamięta. Przede wszystkim podczas adwentu w Kościele katolickim o świcie odbywają się specjalne msze, tzw. roraty. Mają one za zadanie uczcić Maryję Pannę, a ściślej mówiąc: fakt, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, który obwieścił jej, że będzie matką Syna Bożego.

Dodatkowo wierni w okresie trwania adwentu przygotowują specjalne wieńce adwentowe z czterema świecami, które mają symbolizować czterotygodniowy okres oczekiwania. Innym zwyczajem jest także stosowanie kalendarzy adwentowych, które mają pomóc w odliczaniu czasu, który pozostał do Bożego Narodzenia.

Adwentowe czytania mszalne dotyczą m.in. dramatycznych nawoływań proroków, którzy zachęcają do nawrócenia, podkreślają zbliżający się kres czasu i ostateczne nastanie Królestwa Bożego. Równocześnie jednak Kościół przypomina o nadziei, jaka wiąże się z paruzją, czyli ponownym przyjściem Chrystusa. 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *