Dwa wypadki z udziałem pieszych. Apelujemy o ostrożność

62-latek przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Kopernika został potracony przez kierującego nissanem. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Do wypadku z udziałem osoby pieszej doszło również na parkingu przy ul. Wyszyńskiego. Kierujący pojazdem marki Hyundai potrącił idącą tamtędy 75-latkę. Kobieta została przewieziona do szpitala. Apelujemy o ostrożność w okolicach przejść dla pieszych oraz w strefach zamieszkania, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego.

Dzisiaj w Zamościu doszło do dwóch wypadków z udziałem osób pieszych. Pierwszy miał miejsce około godziny 6:30 w okolicach skrzyżowania ulicy Śląskiej z ulicą Kopernika. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że kierujący nissanem skręcając w ulicę Kopernika nie ustąpił pierwszeństwa znajdującemu się na przejściu pieszemu.

Po zderzeniu z nissanem 62-letni mieszkaniec Zamościa doznał obrażeń, został przewieziony do szpitala. Nissanem kierował 20-latek z Zamościa. Badanie alkomatem wykazało, że obaj uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Kierującemu nissanem policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami.

Godzinę później dyżurny zamojskiej komendy ponownie został powiadomiony o potrąceniu osoby pieszej. Sytuacja miała miejsce na parkingu przy ulicy Wyszyńskiego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Hyundai poruszał się parkingiem, gdzie obowiązuje znak strefa zamieszkania. Nie zauważył idącej tamtędy osoby pieszej doprowadzając do jej potrącenia. Kobieta 75-letnia mieszkanka Zamościa przewróciła się doznając obrażeń. Załoga karetki pogotowia przewoziła ją do szpitala. Pojazdem kierował 54-latek z Zamościa, był trzeźwy.

Szczegółowy przebieg zdarzeń ustalają policjanci.

Apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze. Pamiętajmy, że szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych. W takich miejscach na drodze w każdej chwili może pojawić się pieszy. Osoba przechodząca przez jezdnię w kontakcie z karoserią samochodu ma niewielkie szanse, aby wyjść z takiego zderzenia bez uszczerbku na zdrowiu. Dlatego też dojeżdżając do przejścia dla pieszych należy zwolnić i z uwagą obserwować otoczenie.

Przypominamy, że w strefie zamieszkania obowiązują inne zasady poruszania się, odmienne od tych, które obowiązują na drogach publicznych, czy w strefie ruchu. Tutaj osoby piesze mogą swobodnie poruszać się po drodze i mają bezwzględne pierwszeństwo przed kierującymi pojazdami. Wjazdy do strefy zamieszkania i wyjazdy z niej są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. Tworzenie ich ma na celu zapewnianie bezpieczeństwa pieszym w pobliżu ich domów.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.