“Bezpieczna droga do szkoły” uczniów z powiatu zamojskiego

Dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Po wakacyjnej przerwie wracają do szkolnych ławek. Uczniowie bywają jeszcze rozkojarzeni i zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też policjanci obejmują od dzisiaj wzmożonym nadzorem drogi w rejonach szkół. W ramach akcji “Bezpieczna droga do szkoły” w początkowym okresie nauki będą czuwali tam nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym.

Wakacje dobiegły końca. Jak co roku od 1 września policjanci z Zamościa w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w rejonach szkół i przedszkoli Zamościa i całego naszego powiatu przypominają o zasadach prawidłowego poruszania się po drogach. Szczególną uwagę zwracają na kierujących i ich nieprawidłowe zachowania stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. Bacznie obserwują także znajdujące się w pobliżu placówek oświatowych przejścia dla pieszych. Zareagują na wszelkie nieprawidłowości i brak ostrożności. Mundurowi zwracają uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa lub nie utrudniają ruchu.

W rejonach placówek oświatowych obecne są patrole ruchu drogowego, dzielnicowi oraz funkcjonariusze prewencji. Wszystko po to, aby każde dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły.

Do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego policjanci przygotowywali się już wcześniej. W ostatnich tygodniach wakacji sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” są również spotkania policjantów z uczniami poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Podczas prelekcji policjanci będą zwracać uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych. Będą także przypominać o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci to nie tylko ich zachowanie w rejonach placówek oświatowych, to również nasze własne nawyki jako uczestników ruchu drogowego. Rodzice są dla swoich pociech największym autorytetem i to właśnie zachowania mamy i taty dzieci będą naśladowały. Dlatego też z dużą rozwagą przemieszczajmy się w rejonach szkół i przedszkoli. Nie wychodźmy z domu na ostatnią chwilę, aby dowieźć naszych podopiecznych. Wyjedźmy odpowiednio wcześniej, tym samym unikniemy nerwowej atmosfery na drodze, a w rejonach szkół nie będą tworzyć się zatory. Pośpiech i brak koncentracji jest przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Apelujemy o rozsądek i bezpieczne zachowania! Wszyscy dołóżmy starań, aby nowy rok szkolny był jak najbezpieczniejszy.

Odwożąc dzieci i młodzież do szkoły pamiętaj o:

  • korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
  • zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
  • zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

Zamojscy policjanci życzą wszystkim dzieciom „Bezpiecznej drogi do szkoły” i równie bezpiecznych powrotów do domu oraz samych bardzo dobrych wyników w nauce.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *