Ambasadorzy projektu – filmu o Leśmianie

Grażyna Lutosławska, Marian Polak-Chlabicz i Państwowy Instytut Wydawniczy zostali
ambasadorami powstającego “Filmu o Leśmianie”.
Trwający ponad 50 minut dokument poświęcony będzie postaci Bolesława Leśmiana, jednego z
najwybitniejszych polskich poetów, który część swojego życia mieszkał w Zamościu. Producentem filmu jest działające w Zamościu Towarzystwo Leśmianowskie. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM.
Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”.

– Towarzystwo Leśmianowskie ma już podpisaną umowę z Miastem Zamość na dotację w wysokości 20 tysięcy złotych. Zostanie ona jednak zgodnie z umową wypłacona dopiero po realizacji filmu. – tłumaczy prezes Towarzystwa Leśmianowskiego. Powstanie scenariusza wsparło materialnie „Stowarzyszenie Autorów ZAiKS”. Otrzymaliśmy już pomoc od kilku bardzo życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej. – tłumaczy prezes Towarzystwa Leśmianowskiego Sławomir Bartnik.

W projekt zaangażowało się już sporo osób i instytucji oraz organizacji. Ambasadorami projektu
zostali: Państwowy Instytut Wydawniczy; Grażyna Lutosławska – dziennikarka i pisarka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów piosenek, książek dla dzieci, laureatka m.in. tytułu Mistrza Mowy Polskiej (2013); Marian Polak-Chlabicz – poeta i autor pionierskich tłumaczeń poezji Leśmiana na język angielski. Partnerami projektu są: Miasto Zamość, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Fundacja im. Bernardo Morando.
Projekt można wesprzeć już teraz między innymi poprzez promowanie go w mediach społecznościowych. Wystarczy kliknąć TUTAJ i pobrać grafikę Wspieram projekt “Film o Leśmianie”. Następnie należy grafikę wydrukować lub wyświetlić na ekranie smartfona, tabletu i zrobić sobie z nią zdjęcie. Potem fotografię trzeba już tylko wstawić na swoje konto w którymś z portali społecznościowych oraz przesłać zdjęcie na adres: http://kontakt@filmolesmianie.pl.
Organizatorzy zapraszają wszystkich by śledzili postępy na blogu i na Facebook-owym profilu.
Można również zostawić adres e-mail – dołączyć do listy subskrybentów – warto gdyż subskrybenci
w pierwszej kolejności otrzymają powiadomienia o postępach i przygotowaniach do tej produkcji
filmowej.

Fot. Tadeusz Sosnowski
Autor: Daniel Czubara

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *