Akcja znicz 2016

W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby najbliższych. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem setek kilometrów. Jak co roku w ramach akcji “Znicz” policjanci dbać będą o bezpieczeństwo podczas święta zmarłych. Aby jednak bezpiecznie i spokojnie dotrzeć do celu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, w tym także o zmianach w organizacji ruchu przy cmentarzach.
Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już 28 października i potrwają do 2 listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących.

Ze zmianami w organizacji ruchu muszą liczyć się zmotoryzowani, którzy zechcą odwiedzić groby bliskich na dwóch zamojskich nekropoliach. W najbliższy piątek, już od godz. 15.00, nie będzie można parkować pojazdów przy Cmentarzu Parafialnym. Zakaz postoju stanie przy ul. Peowiaków. Będzie obowiązywał na odcinku od końca zatoki postojowej do skrzyżowania z ul. Przemysłową. Zakaz postoju i zatrzymywania obowiązywał będzie również po stronie cmentarza od ul. Przemysłowej do skrzyżowania z ulicą Zaremby.

Zmotoryzowani mogą wybrać jeden z kilku parkingów znajdujących się w pobliżu: przy ul. Orlicz-Dreszera, oraz na parkingu przy markecie Kaufland.

W tych dniach inaczej będziemy też jeździć w rejonie Cmentarza Komunalnego na Karolówce. Dojazd na ten cmentarz możliwy będzie tylko od ul. Śląskiej. Na ulicy Braterstwa Broni obowiązywać będzie jeden kierunek jazdy, z wyjazdem w miejscowości Chyża.
Znaki wprowadzające zmiany w ruchu obowiązywać będą do środy 2 listopada do godz. 10.00.
W związku ze zbliżającymi się świętami, na drogach nastąpi znaczne wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych. Funkcjonariusze drogówki przypominają podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.

Pamiętajmy, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ten ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. To wszystko ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Pamiętajmy również, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Zwracajmy również szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Apelujemy też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

Pamiętajmy też o tym, że zagrożenia występują nie tylko na drodze. Warto być czujnym!

– Parkując pojazdy zachowajmy szczególną ostrożność, rozwagę i zasadę ograniczonego zaufania.
– Nie zapominajmy aby właściwie zabezpieczyć mienie pozostawione w zaparkowanych pojazdach.
– Nie zostawiajmy w samochodach wartościowych przedmiotów, odtwarzaczy CD i torebek.
– Nie zapominajmy również o właściwym zabezpieczeniu anteny CB.
– Podróżując w tych dniach pamiętajmy również o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Przed wyjściem z domu dokładnie należy sprawdzić czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd poprośmy zaufanego sąsiada by zaopiekował się naszym mieszkaniem.

Okres przed Wszystkimi Świętymi to również czas wzmożonych zakupów. Kwiaciarnie, sklepy z wiązankami oraz zniczami zarówno przy cmentarzach jak i targowiskach to najbardziej zatłoczone miejsca. To również raj dla kieszonkowców. Szczególnie w tych dniach pamiętajmy o tym by nie pozostawiać na stoiskach, bazarach lub w sklepach swoich rzeczy bez nadzoru. Bacznie zwracajmy uwagę na torebki i portmonetki.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy. ( Joanna Kopeć <rzecznik.kmpzamosc )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *