Jak prawidłowo eksponować flagę RP? Wywiad z płk. Markiem Kwietniem
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a dzień później – 3 maja Święto Narodowe Trzeciego Maja. Z tej okazji przeprowadziliśmy rozmowę z pułkownikiem Markiem Kwietniem – specjalistą, wykładowcą i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego – by przypomnieć zasady eksponowania flagi i uniknąć błędów.
Flagi się nie „wywiesza”! Flagi się eksponuje
„Flagi się podnosi i opuszcza, a na budynkach się ich nie wywiesza, lecz eksponuje – to ważne!” – mówi płk Marek Kwiecień.
Dosadnie wyjaśnia to cytatem Krzysztofa Jerzego Guzka: „Nota bene wciąga się spodnie, a opuszcza majtki – zaś wywiesza się bieliznę po praniu.”
Płk Marek Kwiecień to pomysłodawca i organizator obchodów Dnia Flagi w Zamościu, długoletni moderator uroczystości państwowych oraz wykładowca w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego.
Kiedy należy eksponować flagę?
Janek Cios: Kiedy powinniśmy eksponować flagi – 1, 2 czy dopiero 3 maja?
Marek Kwiecień: Kto chce, może już 1 maja – Święto Pracy. Jednak 2 maja to Dzień Flagi, i tego dnia każdy powinien eksponować flagę. Dzięki nowelizacji ustawy z 10 kwietnia 2004 roku, każdy obywatel może legalnie eksponować flagę Rzeczypospolitej Polskiej, nie tylko w święta, ale również w prywatnych uroczystościach.
7 lutego 1831 – ważna data dla polskich barw narodowych
Janek Cios: Bardzo ważną datą był 7 lutego 1831 roku.
Marek Kwiecień: Tego dnia Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowią kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – biały i czerwony. To oficjalny początek naszych barw narodowych.
Dlaczego obchodzimy Dzień Flagi 2 maja?
Marek Kwiecień: Początkowo 2 maja miał być Dniem Orła Białego. Sejm zdecydował jednak o ustanowieniu Dnia Flagi RP (20 lutego 2004). To święto edukuje i przypomina o znaczeniu naszych symboli narodowych: godła, hymnu i flagi.
Symbolika flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Marek Kwiecień: Biel oznacza godło, a czerwień – tło tarczy. To barwy heraldyczne, wywodzące się z herbów Polski (biały orzeł) i Litwy (Pogoń).
Na fladze biel jest u góry – w heraldyce ważniejsze jest godło niż tło.
Jak Polacy eksponują flagi?
Janek Cios: Czy to prawda, że nie umiemy eksponować flagi?
Marek Kwiecień: Polacy coraz częściej eksponują flagę, co cieszy. Ale brakuje wiedzy o detalach. Flagi często są zawieszane nieprawidłowo – np. dotykają ziemi, są zniszczone lub zaplątane.
Najczęstsze błędy przy eksponowaniu flagi – jak ich unikać?
Zasady poprawnego eksponowania flagi RP:
Nie wolno umieszczać na fladze napisów, znaków, liczb.
Flaga nie może dotykać ziemi, być mokra, zniszczona.
Flaga musi być czysta, niezniszczona, o wyraźnych barwach.
Nie eksponujemy flagi przy silnym wietrze lub ulewie.
Podczas hymnu flagę podnosi się energicznie, w czasie trwania utworu.
Na pojeździe flaga RP musi być po prawej stronie.
Na podium – na prawo od mówcy, lub nad nim.
Flagi z papieru należy zebrać i zutylizować po wydarzeniu.
Flagi nie wyrzuca się do śmietnika!
W układzie pionowym biały kolor musi być po lewej stronie.
Co zrobić ze zniszczoną flagą?
Janek Cios: A co jeśli flaga jest zniszczona – wyrzucić?
Marek Kwiecień:Flagę należy spalić, nie publicznie, po wcześniejszym rozdzieleniu barw.
W Zamościu działa skrzynia flagowa – od 2012 roku można tam bezpiecznie zdeponować zniszczoną flagę.
Gdzie szukać wiedzy o symbolach narodowych?
Marek Kwiecień: Niestety, w Polsce nie ma jeszcze oficjalnego protokołu flagowego. Pomocne źródła to:
Dokument NIK z 2005 r. pt. „Używanie symboli państwowych przez organy administracji publicznej”,