18. Pułk Przeciwlotniczy powstanie w Sitańcu koło Zamościa

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak był dzisiaj (8 kwietnia) z wizytą na terenie formowanej 18-tej Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Podczas spotkania wręczył nominacje na stanowiska dowódców nowych jednostek wsparcia dywizji 18. Pułku Artylerii i 18. Pułku Przeciwlotniczego i poinformował o kolejnych etapach rozwoju 18. Dywizji Zmechanizowanej.

18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie są jednostkami formowanymi od podstaw, w nowo tworzonych kompleksach koszarowych.

Formowanie dywizji rozpoczęto na mocy decyzji ministra obrony narodowej z 5 września 2018. W jej skład weszły trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, nowo sformowana 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 8. Pułk Logistyczny w Łomży i 18. batalion dowodzenia z Siedlec. Poza dywizją, ale do jej wsparcia, powstały grupy wsparcia współpracy wojskowo-cywilnej (CIMIC) oraz operacji psychologicznych (PSYOPS), a także planowane są kompania wojsk chemicznych czy pułk saperów w Dęblinie.

W latach 2021-2026 zostaną sformowane pułku artylerii, pułk przeciwlotniczy, batalion rozpoznawczy, a także pułk inżynieryjny. Na wyposażenie tego pierwszego trafią zamówione  120-mm moździerze samobieżne M120K Rak. Z kolei pułk przeciwlotniczy w garnizonie Sitaniec, w gminie Zamość, otrzyma Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe (SPZR) bardzo krótkiego zasięgu Poprad.Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG.

Zgodnie z zatwierdzoną przez ministra obrony narodowej, pana Mariusza Błaszczaka w 2019 r. koncepcją formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej, w tym roku rozpoczął się drugi etap formowania dywizji. W tym etapie sformowany zostanie 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa, 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu. Ten proces już się rozpoczął. To duże przedsięwzięcie logistyczne oraz szkoleniowe, ponieważ wiąże się z budową „od zera” kompleksów koszarowych w Sitańcu i Nowej Dębie. Zakończyliśmy już prace związane z opracowaniem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. W tym roku rozpoczną się prace budowlane w wyznaczonych kompleksach związane z budową infrastruktury. 

Do czasu wybudowania koszar będziemy wykorzystywać istniejącą infrastrukturę w Zamościu i Nowej Dębie tak, aby w pierwszym etapie sformować dowództwa pułków i pododdziały zabezpieczenia. Następnie, etapami będziemy formować po jednym module bojowym, aż do pełnego sformowania pułków. Sprzęt dla formowanych pododdziałów jest już przewidziany w Planie Modernizacji Technicznej – powiedział Gen. Gromadziński dla Defence24

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *