12-latek potrącony na przejściu, apelujemy do świadków

Zamojscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku do którego doszło wczoraj po południu na ul. Wyszyńskiego w Zamościu. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem ford mondeo na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił przechodzącego przez jezdnię 12-latka. Dziecko z poważnymi urazami trafiło do zamojskiego szpitala. Osoby, które były świadkami zdarzenia proszone są o kontakt z Policją tel. 84 677-14-17 lub 997.

Do zdarzenia doszło wczoraj ok. godz. 15.30 w Zamościu na ul. Wyszyńskiego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem ford mondeo 41-letni mieszkaniec Zamościa na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił przechodzącego przez jezdnię 12-latka z Zamościa. W wyniku potrącenia dziecko doznało poważnych obrażeń. Hospitalizowane jest w zamojskim szpitalu. Od kierowcy pobrano krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Zatrzymano mu również dokument uprawniający do kierowania pojazdami. Samochód, którym się poruszał zabezpieczono na policyjnym parkingu.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia i apelują do osób, które były świadkami wypadku o pilny kontakt z policją, tel. 84 677-14-17 lub 997.

Wszystkim uczestnikom ruchu drogowego przypominamy, że oznakowane przejście to miejsce, gdzie zarówno na pieszym jak i kierującym ciążą szczególne prawa i obowiązki. Podstawowym błędem kierowców, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych, jest niezachowanie szczególnej ostrożności, w efekcie czego pojawienie się pieszego na przejściu jest dla kierującego zaskoczeniem. Jeśli do tego pojazd porusza się z nadmierną prędkością, to jego zatrzymanie przed torem ruchu pieszego jest po prostu niemożliwe. Na mokrej, śliskiej nawierzchni szanse na uniknięcie wypadku są jeszcze mniejsze. Apelujemy zatem do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczne zwracanie uwagi na pobocza.

Pieszym natomiast warto przypomnieć, że zabrania się im między innymi wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym. Pamiętajmy, także o tym, że po zmierzchu, piesi ubrani w ciemne stroje są słabo widoczni, a na reakcję kierowcy często bywa za późno. Warto zatem wyposażyć swój ubiór w elementy odblaskowe, które zwiększają naszą widoczność w świetle samochodowych reflektorów i nosić je nie tylko po zmroku w terenie niezabudowanym.

Tylko w tym roku na drogach powiatu zamojskiego doszło do 70 wypadków drogowych z czego 27 to zdarzenia z udziałem pieszych. Czternaście osób, uczestników wypadków poniosło śmierć. Sześć z nich stanowiły osoby piesze. W grudniu to już drugie potrącenie osoby pieszej, która w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

podinsp. Joanna Kopeć
oficer prasowy KMP w Zamościu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.