„STOP pożarom traw”


Strażacy przypominają, że każdego roku w okresie wiosennym w całym kraju walczą z “palącym” problemem jakim jest wypalanie suchych traw. W 2018 r. na terenie powiatu zamojskiego wystąpiły 104 pożary suchych traw i nieużytków. Tymczasem od początku 2019 roku wystąpiło już 51 tego typu zdarzeń, z których 7 to pożary tzw. średnie o powierzchni przekraczającej 1 ha oraz 1 pożar duży (do którego doszło 4 marca w miejscowości Dub, gdzie spaleniu uległo 20 ha). Jak do tej pory zdarzenia nie wyrządziły większych szkód, straty w wysokości 1 tys. zł odnotowano jedynie przy pożarze w Szczebrzeszynie w dniu 28 lutego, gdzie spaleniu uległo 7 ozdobnych tuj. Dosyć często pożary suchych traw stanowią zagrożenie dla zabudowań oraz obszarów leśnych.

Wypalanie suchych traw, narusza przepisy ustawy o ochronie przyrody, ustawy o lasach, kodeksu wykroczeń – grożą za to sankcje karne. W przypadku,
gdy  wypalanie traw stanowi zagrożenie dla wielu osób lub mienia wielkich rozmiarów, sprawcę można ukarać kwotą nawet 5000 zł.

Pożary te z uwagi na swój charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu, gdzie są bardziej potrzebni.  Straż pożarna apeluje o rozwagę przy posługiwaniu się ogniem otwartym i dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych.

(inf. i fot. mł. bryg. Andrzej Szozda, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP Zamość)
                                                                                                                   

One thought on “„STOP pożarom traw”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.