Zaproszenie na otwarcie wystawy „Zobaczyć naturę” Elżbiety Dzikowskiej – 22.01.2016

Zaproszenie
„Zobaczyć naturę” – fotografie Elżbiety Dzikowskiej

„Od początku bogatego, pełnego pasji życia Elżbiety Dzikowskiej, towarzyszył jej aparat fotograficzny. Wszelkiego rodzaju podróże, czy wizyty w nowe miejsca świata, odbywała z tym nieodzownym narzędziem poznawczym. Początkowo aparat służył podróżniczce do utrwalenia niezwykłego miejsca. Fotografia posiadała wówczas charakter dokumentacyjny.

Z czasem, fotografia staje się dla Elżbiety Dzikowskiej medium i nośnikiem obrazów samodzielnych, odrębnych. Ogromna kultura i erudycja w dziedzinie historii sztuki, spowodowały, że Elżbieta Dzikowska staje się artystką tworzącą obrazy przy pomocy obiektywu aparatu fotograficznego.

Wiedza i niezwykłe doświadczenie, pozwalają podróżniczce stale doskonalić warsztat fotograficzny i wnikliwiej patrzeć na otaczającą naturę. Właśnie dzięki naturze, w wyniku jej obserwacji, powstały cykle pięknych artystycznych fotografii, których echa, reminiscencje, znaleźć można w twórczości znanych malarzy zajmujących się zagadnieniami sztuki nieprzedstawiającej. Tak jak w przypadku mistrzów abstrakcji, dążenie do perfekcji w tworzeniu obrazów Elżbiety Dzikowskiej, odbywa się w sposób ewolucyjny, stopniowy, w wyniku licznych prób i doświadczeń. Od przedmiotu i pełnej formy, artystka dociera do szczegółu, wycinka natury, nadając mu odrębnego życia, odnajdując w naturze nowe przestrzenie oglądu.

Można te fotografie podzielić na dwa nurty. Pierwszy, nazwijmy go klasycznym, związany jest z obrazami przedstawiającymi.
To sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Przy czym postać ludzka w oryginalnej , kulturowej oprawie, ma tu niezwykle brzemienne znaczenie. Dzięki temu, możemy obcować ze zjawiskowością kulturowych różnorodności. Natomiast drugi nurt reprezentują obrazy niemalże do końca abstrakcyjne, u których podstaw leży wnikliwa obserwacja i ogromna wrażliwość Elżbiety Dzikowskiej na kolor, barwę, światło, fakturę i specyfikę otaczającej natury.”

Jerzy Tyburski

————
Elżbieta Dzikowska – urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – najpierw filologię chińską, potem historię sztuki. Pracowała w miesięcznikach „Chiny”, i „Kontynenty”, w Tygodniku Kulturalnym „Radar”, w Redakcji Filmowo-Telewizyjnej TELE-AR i w Interpress-Filmie.

Napisała kilka książek o Ameryce Łacińskiej. Przedstawiła 50 wywiadów z artystami w albumie „Polacy w sztuce świata”. Jest autorką przewodnika „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny „Pieprz i wanilia”, potem sama realizowała program „Groch i kapusta”.

Była kuratorem indywidualnych prezentacji znanych artystów polskich i zagranicznych. Z Wiesławą Wierzchowską przygotowała dwie wielkie wystawy: „Jesteśmy” (sztuka emigracyjna) dla warszawskiej ZACHĘTY, w 1991 roku i „Ars Erotica” dla Muzeum Narodowego w Warszawie, w 1994 roku.

Dużo podróżuje, jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club” i Międzynaro-dowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Posiada wiele odznaczeń. Jej pasją jest fotografia i odkrywanie Polski. Mieszka i pracuje  w  Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *