Zaproszenie na otwarcie wystawy „Magiczny Kwadrat” – BWA Galeria Zamojska, 12.05.2016

bwa-Magiczny-kwadrat„Magiczny Kwadrat” – to odniesienie do czterech postaw twórczych artystów mających wspólny rodowód artystyczny rozpoczęty ponad 30 lat temu w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Ich dokonania twórcze w Polsce i za granicą stanowią ważny element w rozwoju edukacji artystycznej lubelskiej uczelni.

Brześcińska –Riccio, artystka , która od wielu lat w rysunkach tuszem realizuje własną wizję kosmosu połączonego z elementami pejzażu, którego istotnym elementem jest człowiek i twory natury jako epicentrum tego układu.

Drzewiński, artysta malarz, zafascynowany geometrycznym porządkiem i kolorytem posadzek z Drohobycza, ciągle rozwija możliwość nieskończonych kompilacji układów w wymiarze egzystencjalnym szukającym własnego miejsca.

Piekut, artysta, tworzący kompozycje rysunkowe piórkiem, tuszem i ekoliną, odnalazł własny kod artystyczny widoczny w pejzażach z elementami industrialnych obiektów umiejscowionych na Roztoczu lub w okolicach Skierbieszowa.

Szymanowicz, artysta grafik, mistrz linorytu, tworzy nastrojowe kompozycje o przemyślanych treściach ideowych odnoszących się do bytu człowieka oraz porządkowaniu najbliższego otoczenia według własnych zasad, które mogą tworzyć nowe znaczenia.

Wspólne cechy tej twórczości  to dążenie w rysunku i  grafice do efektów czysto malarskich polegających na zasadzie horror vacui – czyli wypełnianiu dużych płaszczyzn układem kropek lub kresek nakładanych na siebie warstwami, tak aby powstała plama barwna lub walorowa. Widać ten sposób działania w pracach Piekuta, Brześcińskiej- Riccio i Szymanowicza . Upodobanie do porządku kompozycyjnego, pewnej symetrii i równowagi mamy w obrazach  Drzewińskiego i grafikach Szymanowicza. Wykorzystanie elementów pejzażowych , to wspólne cechy twórczości Brześcińskiej-Riccio i Piekuta. Mimo tych podobieństw, każdy z twórców zachował własną osobowość artystyczną.

Info.: Dariusz Piekut – pomysłodawca wystawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *