Wybitni podróżnicy na Festiwalu w Zamościu

Już 4 października w Centrum Kultury Filmowej Stylowy startuje 4. Zamojski Festiwal Podróży „Eskapady Kresowe”. W tegorocznej edycji nie zabraknie wizyt czołowych polskich podróżników, himalaistów, reporterów oraz wspomnień lokalnych podróżników.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program z sylwetkami gości specjalnych:

4 października – czwartek

18:00 Uroczyste otwarcie 4. Zamojskiego Festiwalu Podróży „Eskapady Kresowe”. Damian „Wolf Wagabunda” LEMAŃSKI – projekcja filmu pt. „Restauracja”, reż. D. Lemański, spotkanie z podróżnikiem

Damian Lemański to zawodowy fotograf a podróżnik z zamiłowania. Podróżuje samotnie. Jego pierwsza wielka wyprawa prowadziła z okolic Ziemi Ognistej przez Patagonię, Andy, Amazonię aż do północnego krańca Ameryki Południowej – Wenezueli. Po wyprawie powstał film „181” (tyle trwała samotna eskapada), który był prezentowany na gdyńskich Kolosach. Na Eskapadach zaprezentowana zostanie najnowsza realizacja podróżnika-‚Restauracja’, także prezentowana na tegorocznych Kolosach w Gdyni.

5 października – piątek

18:00 Marek MARCOLA – Chile na chwilę

Marek Marcola – od urodzenia mieszkaniec Zwierzyńca na Roztoczu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, wieloletni pracownik administracji państwowej i samorządowej. W ciągu bez mała 40 lat podróżowania przekroczył granice prawie 90 krajów na 6 kontynentach, pokonując samolotem, pociągiem, autem, rowerem, łodzią, rikszą i promem około 400 tysięcy kilometrów. Na liście odwiedzonych krajów znajdują się wszystkie państwa europejskie, a ponadto tak popularne wśród globtroterów, jak Chiny, Indie, Japonia, Brazylia, Australia czy Meksyk oraz te mało odwiedzane: Haiti, Brunei, Etiopia, Gwinea Bissau i Kirgistan. Ma także na podróżniczym koncie wizyty w wielu fascynujących miastach, np. Sydney, Kair, Singapur, Szanghaj, Delhi, Bangkok, Lima, Meksyk, Tokio, Johannesburg czy Jerozolima, a do tego wiele słynnych zabytków UNESCO, w tym Taj Mahal, Lalibela, Angkor Wat, Machu Picchu i Petra.
Na tegorocznych „Eskapadach Kresowych” Marek Marcola zabierze widzów w podróż do Chile, trochę niesłusznie znajdującego się w cieniu sąsiadów. Wszak to kraj, oferujący ogromną różnorodność krajobrazową i przyrodniczą, przez który przebiegają Andy – najdłuższe góry na naszym globie, gdzie leży najsuchsze miejsce planety, czyli pustynia Atacama. To także najbogatszy kraj kontynentu, z dobrą infrastrukturą komunikacyjną i turystyczną, a do tego wyjątkowo bezpieczny i uporządkowany jak na ten kontynent.

19:00 Jacek WNUK – Z dziećmi w góry Rumunii i Bałkanów

Jacek Wnuk – fotograf, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Ukończył również Geografię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Autor czarno-białego albumu fotograficznego Karpaty Wschodnie wydanego w 2014 r. przez wydawnictwo Ruthenus.

20:00 Tomasz OWSIANY – Pod ciemną skórą Filipin

Tomasz Owsiany – (ur. 1984) urodzony w Toruniu, filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Stały współpracownik miesięcznika „Poznaj Świat”. Autor książek „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” oraz „Pod ciemną skórą Filipin”, uhonorowaną w 2018 roku Nagrodą Magellana. Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin”, wyróżnioną także w kategorii Podróż. W 2018 otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Zawady na realizację podróży reporterskiej „Do wnętrza Gujany Francuskiej”.

6 października – sobota

17:00 Janek CIOS, Mirosław KAWAŁKO, Jacek PODKOŚCIELNY – Na dachu Maroka i w piaskach Sahary

18:00 Michał KIEŁBASIŃSKI – Ultramaraton przez Jukon i Alaskę

Michał ‘runDOG’ Kiełbasiński – rocznik 1968. W młodości „wieczny student” (medycyna, geografia, informatyka). Wykonywał wiele zawodów, od pracownika na wysokości, poprzez branżę IT, własną firmę organizującą imprezy o charakterze incentive, aż po dziennikarstwo. W życiu prywatnym: samotnik, pasjonat literatury S-F, najlepszy kumpel wszelkiej maści czworonogów, foto(bardzo)amator. Na szlak Wielkiej Przygody wkroczył w 1996 roku, gdy został uczestnikiem legendarnej wyprawy Camel Trophy, której trasa wiodła ze wschodu na zachód indonezyjskiej części wyspy Borneo. W 2017 RunDog Michał Kiełbasiński wyruszył na samotną wyprawę. Biegł, ciągnąc za sobą sanki ze sprzętem i prowiantem, przez lasy, góry, zamarznięte jeziora, w ekstremalnych warunkach pogodowych. RunDOG to bieg non-stop na morderczym dystansie i w przeraźliwie niskich temperaturach. Nominowany do nagrody „Travelery” National Geographic i laureat wyróżnienia „Kolosy” w kategorii wyczyn, za zimowe przebiegnięcie trasy najdłuższego i najtrudniejszego wyścigu psich zaprzęgów – Yukon Quest. 1000 mil, -45°C, 33 dni i noce, jeden człowiek…

19:00 Oswald Rodrigo PEREIRA – Polska zimowa wyprawa na K2 2017/18 – autorska relacja reporterska spod K2

OSWALD RODRIGO PEREIRA – z zawodu dziennikarz, z zamiłowania biegacz, ultramaratończyk, triathlonista. Relacjonował w 2018 roku wydarzenia z bazy narodowej zimowej wyprawy na K2 dla Telewizji Polskiej.

20:00 Ryszard PAWŁOWSKI – K2 1996

RYSZARD JAN PAWŁOWSKI – urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył jedenaście (11) szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mount Everestu(8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo 48 letniego stażu w górach. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei. Ma 34 letniego syna Marcina i 15 letnią córkę Martę. Ryszard Pawłowski organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty. Wchodził na takie szczyty jak:

Ama Dablam (6856m) w Himalajach Nepalu – 28 razy

Aconcagua (6962m), najwyższy szczyt Ameryki Południowej – 33 razy

Mt McKinley (6194m) najwyższy szczyt Ameryki Północnej – 9 razy

Island Peak (6169m) w Himalajach Nepalu – 35 razy

Mount Everest (8848m) od strony Nepalu i Tybetu – 5 razy

Pumori (7145m) w Himalajach Nepalu – 2 razy

Gasherbrum II (8035m) w Karakorum Pakistanu – 3 razy

Cho-Oyu (8201m) w Tybecie-2 razy

Nanga Parbat (8125m) Himalajach Pakistanu

Manaslu (8163 m)

Elbrus (5642m) w Kaukazie – 34 razy

Cotopaxi (5970m) w Ekwadorze – 2 razy

7 października – niedziela – wyjazd do Lwowa

5:00 „SMAKI LWOWA” – wycieczka jednodniowa do Lwowa z Biurem Turystycznym Quand – informacje i zapisy: BT Quand, www.quand.com.pl , tel. 84 542 19 93

Bilety wstępu na każdy dzień festiwalu (czwartek, piątek, sobota)  w cenie 6 zł  do nabycia w kasach CKF Stylowy w Zamościu przy ul. Odrodzenia 9.

 

(na podstawie inf. Zamojskiego Towarzystwa Turystycznego i CKF Stylowy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *