Wirtualny Teatr Historii… w Zamościu

Już niebawem w naszym mieście nie lada gratka dla miłośników historii i fanów nowoczesnych technologii.

Już 14 sierpnia w ramach 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego zagości Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

Dzięki technologii Virtual Reality będzie można odbyć  niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski”, gdzie widzowie zanurzą się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Ponadto wirtualnie będzie można odbyć podwodną misję na wrak „Piłsudskiego”, który spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego.

Zaprezentowany zostanie także wzruszający i pełen emocji film „Kartka z Powstania”, który przeniesie widzów  w trudny czas Powstania Warszawskiego i pozwoli poczuć się uczestnikami tamtych wydarzeń.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” przestrzeń, w której w niecodzienny sposób popularyzowana jest historia Polski. W sferycznej kopule o średnicy 8 m i wysokości 4,5 m, wyposażonej w 15 obrotowych foteli z najnowszymi urządzeniami VR, zabiera się widzów w wirtualny świat otaczających ich wydarzeń sprzed lat.

W dniach 14.08 – 19.08 w wirtualną podróż będą mogli udać się mieszkańcy i turyści w Zamościu.

W planach są projekcje dwóch bezpłatnych seansów:

– „MS Piłsudski – ukryta historia” czyli pokaz VR o najwspanialszym polskim transatlantyku rozpoczynamy na dnie Morza Północnego, gdzie udajemy się z misją badawczą na wrak MS „Piłsudski”. Nieoczekiwanie przenosimy się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stajemy się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotykamy bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona. Odbywamy niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita nas legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprasza do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Jesteśmy też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia „Piłsudskiego”. Wirtualną opowieść kończymy w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, uświadamiany sobie, że byliśmy uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów tak sugestywnie, że przenieśliśmy się do stworzonego dzięki tej opowieści wirtualnego świata.

– „Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (Cinematic VR). Film opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niej czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, jesteśmy bliżsi odpowiedzi na te pytania.

Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” w godzinach 12:00-19:00 przy pomniku Jana Zamoyskiego. Bezpłatne pokazy kierowane są do widzów powyżej 12 roku życia oraz nie cierpiących na kłopoty z błędnikiem. Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc, lepiej dokonać rezerwacji pod adresem: www.konceptkultura.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *