W stulecie odzyskania niepodległości

Decyzją Rady Miasta Zamość rok 2018 został  ustanowiony  Rokiem Zamojskich Twórców Niepodległej.

Rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę jest szczególną okazją do przypomnienia i upamiętnienia sylwetek osób, które miały wpływ na budowanie państwowości i były znaczące w historii Zamościa.

Miejskie placówki kultury włączając się w obchody rocznicowe, przygotowały z tej okazji wiele różnorodnych propozycji:

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”
V Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”
Plenerowe projekcje filmów historycznych i batalistycznych. Pokazy bractw rycerskich i grup rekonstrukcji historycznej.

Sierpień – 2018 r. Organizatorzy: Muzeum Zamojskie, CKF „Stylowy” w Zamościu, TVP Historia, Zamojskie Bractwo Rycerskie

Zamojski Dom Kultury

 • Salon Poezji 11 lub 18 marca – znani aktorzy czytają wiersze Zbigniewa Herberta. Słowom towarzyszy muzyka na żywo.
 • 3 maja – śpiewnik patriotyczny ZPiT „Zamojszczyzna” w jednej z zamojskich restauracji
 • Zamojski Kwartalnik Kulturalny (ZKK)– okazjonalny dział 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
 • Miłość na przestrzeni stulecia, historie miłosne dziadków i pradziadków – konkurs – publikacja najpiękniejszej historii w ZKK
 • Gra terenowa – ZOO
 • Jarmark Hetmański – 2 – 3 czerwca – w programie Jarmarku m.in. warsztaty dawnych tańców polskiej wsi i potańcówka
 • Zamojskie Lato Teatralne 16 czerwca – 7 lipca – w ramach ZLT zorganizowane zostaną dwutygodniowe warsztaty; uczestnicy pracować będą nad spektaklem lub inną formą prezentacji, której podstawowym tematem będzie patriotyzm, narodowa tożsamość, setna rocznica odzyskania niepodległości (projekt w opracowaniu w ramach wniosku do MKiDN)
 • Wędrująca Estrada 23 lipca – 5 sierpnia – dominująca kolorystyka imprezy biel i czerwień, naklejki z motywem obchodów stulecia dla wszystkich uczestników, w programie potańcówka z tańcami narodowymi (projekt w opracowaniu w ramach wniosku do Programu Profilaktyki)
 • 11 listopada – koncert ZPiT „Zamojszczyzna”
 • Dwudzieste Grudniowe Spotkania Recytatorskie „Recytacje z dynamitem”- 1 grudnia – konkurs połączony z rozmowami warsztatowymi, tematyka wpisująca się w obchody 100-lecia niepodległości.
 • W stałej ofercie ZDK – lekcje na temat narodowych tańców polskich w wykonaniu ZPiT „Zamojszczyzna” oraz warsztat „Kto ty jesteś? Polak mały”

 Muzeum Zamojskie
Wystawy czasowe:

 • „W drodze ku Niepodległej” Bitwy Oręża Polskiego w malarstwie i grafice (lipiec – wrzesień 2018r.)
 • „Zamojska droga do wolności – listopad 1918 roku w Zamościu” Wystawa ze zbiorów własnych. (15 września – 31 grudnia 2018 r.)

Tematyka panelu historycznego towarzyszącego wystawie:
– „Sytuacja polityczna i społeczna na ziemiach polskich w przeddzień odzyskania niepodległości. Zamość jednym z pierwszych miast w których narodziła się niepodległość w 1918 roku” – wrzesień 2018 r.
– „Polskie formacje wojskowe w latach 1917 – 1918. Legiony Polskie na Zamojszczyźnie”- październik 2018 r.
– ”POW w Zamościu” – listopad 2018 r.
– „Wpływ rewolucji rosyjskich na sytuację ziem polskich w granicach historycznych. Próba rewolty komunistycznej w Zamościu w grudniu 1918 roku” – listopad 2018 r.
– „Wpływ ukraińskich aspiracji niepodległościowych na sytuację odradzającego się Państwa Polskiego” – grudzień 2018 r.

Zamojska Noc Muzeów „O wolność i niepodległość” – 19/20 Maja 2018 r.
w programie:
godz. 18.00 wykład „Zamość, jednym z pierwszych miast w których narodziła się niepodległość w1918 roku” – dr Jacek Feduszka
od godz. 19.00 do godz. 24.00 otwarte zwiedzanie ekspozycji muzealnych
godz. 20.00 – projekcja filmu o tematyce niepodległościowej, CKF „Stylowy” w Zamościu
godz. 22.00, 23.00, 24.00 tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem „Śladami twórców odrodzonej Polski w Zamościu”

Organizatorzy: Muzeum Zamojskie, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, Koło Przewodników PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich w Zamościu

Upamiętnienie czynu zbrojnego POW w Zamościu w 100 – lecie niepodległości.
Ponowne umieszczenie tablicy pamiątkowej poświęconej Zamojskiemu Okręgowi Polskiej Organizacji Wojskowej w Zamościu.
Organizatorzy: Urząd Miasta Zamość, Muzeum Zamojskie

W ramach Niedzielnych Spotkań Muzealnych:

 • 30 września 2018 r. godz. 13.00 – ,,Przebieg akcji niepodległościowej na ziemiach wschodnich odradzającej się Rzeczypospolitej – dr Jacek Feduszka
 • 28 października 2018 r. godz. 13.00 –  ,,Reprezentacja polska na konferencji paryskiej kończącej I wojnę światową. Postać Maurycego Zamoyskiego”- dr Jacek Feduszka
 • 25 listopada 2018 r. godz. 13.00 – ,,Kształt obchodów rocznicowych Odzyskania Niepodległości w okresie II Rzeczypospolitej na przykładzie Zamościa i innych miast regionu” – dr Jacek Feduszka

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego
Wystawy czasowe:

 • „Ojcowie Niepodległości” (maj 2018 r.) – przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski.
 • „Wielka Wojna – polskie drogi do Niepodległości” (27 kwietnia – 31 grudnia 2018 r.) – wystawa przygotowana z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W ramach ferii zimowych (29.01. – 11.02. 2018):
01.02 godz. 11.00 (Pawilon pod Kurtyną) – O naszej niepodległości:

Jak odradzało się Państwo Polskie pod koniec I wojny światowej, gdzie walczyli wtedy Polacy i jakiego sprzętu używali? Zajęcia prowadzone w oparciu o stałą wystawę Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w. Kierowane do dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Prowadzący: Kinga Kołodziejczyk.

Majówka z Niepodległą – cykl wydarzeń edukacyjno – kulturalnych związanych z obchodami Święta 3 Maja, prowadzonych  w oparciu o prezentowane wystawy:

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski – wykład płk. Marka Kwietnia – 2 maja 2018 r. godz. 10.00
Zajęcia edukacyjne „Polskie Symbole Narodowe” dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat – 3 maja 2018 r. godz. 11.00
Zamojska Noc Muzeów „O wolność i niepodległość” – otwarte zwiedzanie wystaw muzealnych – 19/20 maja 2018 r.
Kto Ty Jesteś? Polak Mały? – zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, prowadzone w ramach Święta Odzyskania Niepodległości – 11 listopada 2018 r.

Książnica Zamojska
Opowiem Ci o Polsce – konkurs literacko-plastyczny o zasięgu regionalnym kierowany do osób specjalnej troski (niepełnosprawnych, osadzonych w zakładach karnych, ludzi starszych).termin realizacji: luty – maj 2018 r.
organizator: Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu (Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych), ul. Kamienna 20

prowadzenie Księgi wpisów z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
termin realizacji: maj – grudzień 2018 r. organizator: Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu, ul. Kamienna 20

Zamojscy twórcy niepodległości – e-konkurs na popularyzację wybitnych osób Zamościa i Zamojszczyzny związanych z działalnością niepodległościową.
termin realizacji: sierpień – wrzesień 2018 r. organizator: Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu, ul. Kamienna 20

Historia Polski w barwnych odsłonach – biblioteczne spotkania dla najmłodszych (czytanie legend i opowiadań, rozmowy o symbolach narodowych, zajęcia plastyczne).
termin realizacji: listopad 2018 r. organizator: Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu (Oddział dla Dzieci i Młodzieży), ul. Kamienna 20

Niepodległa – wystawa rocznicowa, ze zbiorów własnych biblioteki. termin realizacji: listopad 2018 r. organizator i miejsce ekspozycji: Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu (Galeria Ekslibris), ul. Kamienna 20

BWA

8-18 sierpnia 2018 r. – XXXIV Międzynarodowy Plener Ilustratorów, który odbędzie się pod hasłem- „100 -lecie Niepodległości Polski w ilustracji”
Plener odbędzie się w Zwierzyńcu podczas tamtejszego Festiwalu Filmowego

One thought on “W stulecie odzyskania niepodległości

 • Listopad 5, 2018 at 12:47 pm
  Permalink

  Rewelacyjny program, warto skorzystać z tegorocznych obchodów i z dumą przywdziać koszulkę Polska 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *