Europejski Dzień Śniadania 24.04 – Śniadanie Daje Moc!

sniadanie-daje-moc_logotypOrganizatorzy europejskiej kampanii „Breakfastis Best” postawili sobie cel: do 2020 roku wszystkie kraje Unii Europejskiej wprowadzą politykę promującą codzienne jedzenie śniadania jako elementu zdrowego stylu życia i jednego z ważnych wskaźników zdrowia. Polski program „Śniadanie Daje Moc” może „przybić piątkę” z siostrzaną europejską kampanią. W dobiegającej końca IV edycji programu wzięło udział aż 7000 szkół podstawowych z całej Polski!

Okazji do przypominania o jedzeniu śniadania nigdy za wiele. Partnerstwo dla Zdrowia, powołana
w 2006 r. koalicja firm Danone, Biedronka, Lubella wraz z Instytutem Matki i Dziecka, nie tylko wprowadziła w 2006 r. pierwszy produkt z misją społeczną – Mleczny Start, ale już od 4 lat skutecznie promuje zdrowy zwyczaj codziennego jedzenia śniadania w polskich szkołach. Jak przekonywać najmłodszych do jedzenie śniadania i uczyć ich prawidłowych nawyków żywieniowych? Radzi Ewa Gayny z Partnerstwa dla Zdrowia:
„Kluczem do sukcesu jest edukacja przez zabawę i wywoływanie w najmłodszych entuzjazmu dla zdrowego odżywiania. Dzieciom trudno byłoby zrozumieć i przyswoić 12 zasad zdrowego odżywiania, które opracował dla nas Instytut Matki i Dziecka, gdyby nie atrakcyjna forma, w jakiej tę wiedzę otrzymują. Co roku wraz z metodykiem przygotowujemy interaktywne, nowoczesne scenariusze zajęć lekcyjnych o zdrowym odżywianiu – pełne gier, zabaw, wycieczek pozaszkolnych, ekscytujących eksperymentów. Udział w naszym programie to także konkursy dla całych klas i coroczne wielkie święto zdrowego odżywiania – Dzień Śniadanie Daje Moc.”

8 listopada co roku w tysiącach szkół w Polsce dzieci z nauczycielami świętują Dzień Śniadanie Daje Moc – przygotowują i jedzą wspólnie uroczyste, smakowite i zdrowe śniadanie. To śniadaniowe święto odbywa się w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowionym w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. W listopadzie 2014 r. szkoły brały udział w próbie pobicia Rekordu Guinnessaw największej lekcji gotowania zdrowego śniadania, który po raz pierwszy ustanowił w maju 2014 r. sam Jamie Olivier. Organizatorzy czekają na oficjalne wyniki bicia tego rekordu przez polskie dzieci do końca kwietnia. Jeśli rekord nie został pobity – kolejna szansa już w tym roku! Od maja rusza rekrutacja szkół zainteresowanych tak niezwykłą formą edukacji prozdrowotnej – w końcu bicie światowych rekordów dla zdrowia to sama przyjemność!

W roku szkolnym 2014/2015 do czwartej edycji programu Śniadanie Daje Moc zgłosiło się ponad 7000 szkół podstawowych z całej Polski – to aż 142 000 uczniów! Ta rekordowa liczba uczestników potwierdza, że program jest potrzebny i cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców.

„W programie „Śniadanie Daje Moc” bierzemy udział po raz kolejny. Jest on doskonałym pomysłem propagującym śniadanie jako najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Widzimy, że coraz więcej naszych uczniów włącza zdrową żywność do swojej diety” – mówią Joanna Respondek oraz Magdalena Gdala wychowawczynie klasy II „a” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
w Świętochłowicach, która została jednym z laureatów w konkursie Śniadanie Daje Moc -„Zorganizowaliśmy wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego, byliśmy w sadzie, przeprowadziliśmy zajęcia związane ze zdrowym odżywianiem oraz stworzyliśmy naturalną piramidę żywieniową. Dzięki pomocy rodziców i babć przygotowaliśmy naszą śniadaniową ucztę. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały smakowite cudeńka. Jadły z ogromnym apetytem zdrowe posiłki” – opowiadają nauczycielki.

Zapraszamy do programu Śniadanie Daje Moc i do zgłaszania szkół do bicia śniadaniowego Rekordu Guinnessa w nowym roku szkolnym!

Więcej na www.sniadaniedajemoc.pl

Partnerzy akcji: Instytut Matki i Dziecka, Danone, Biedronka, Lubella.

Materiał nadesłany przez:
Biuro Prasowe Programu Śniadanie Daje Moc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *