Urszula Kozioł bohaterką 12. edycji Alei Sław

Bohaterką 12. edycji Alei Sław będzie uznana i wielokrotnie nagradzana, poetka i pisarka Urszula Kozioł, która znaczną cześć swojej twórczości poświęciła naszemu miastu i regionowi. Do końca II wojny światowej przebywała na Zamojszczyźnie, uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjął Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Tablicę pamiątkową z brązu wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Uroczysta gala odbędzie się 6 września 2019 r. o godz. 16.00 w ul. Grodzkiej w Zamościu.
Koncert poezji Urszuli Kozioł wykona Sambor Dudziński, aktor, wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista. Będą to m. in. wiersze: Jadąc w stronę Zamościa, Inwokacja, Powrót do pierwszych lądów, Przedpowitanie, W rytmie korzeni, Nie mijaj ranku…

Przedsięwzięcie wpisuje się w ramy 12. edycji Festiwalu Ulica Literacka 2019, którą realizuje Zamojski Dom Kultury. Partnerem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”. T

Urszula  Kozioł  –  ur. 1931 w Rakówce koło Biłgoraja.

Poetka, autorka  powieści, słuchowisk, felietonów   i  utworów   teatralnych  dla  dzieci. Ukończyła studia  polonistyczne na Uniwersytecie we Wrocławiu.

Debiutowała

Debiutowała w dzienniku lokalnym w 1953. W  latach 1956-58  redagowała dział literacki w studenckim piśmie „Poglądy”  Przez kilka lat po studiach uczyła w szkole. Od 1970 pracuje w miesięczniku  wrocławskim „Odra” , gdzie do dzisiaj redaguje dział literacki. Od roku 1970 współpracuje ze studenckim teatrem „Kalambur”, tu pisze sztuki dla dzieci  „Malowany król.   „Spartolino” oraz  „Podwórkowcy”. Ze spektaklem poetyckim „W rytmie słońca” w 1968 jedzie z „Kalamburem  do Niemiec, do Kanady (Montreal)  i do Nowego Jorku. Właściwy jej debiut to „Gumowe klocki” w 1957.

Jest autorką kilku tomów wierszy , dwu powieści, tomu opowiadań oraz tomu dramatów.

„Malowany król” zrealizowany w Zagrzebiu przez Bogdana Jerkovicia  otrzymał w Danii nagrodę Andersena. Jest laureatką wielu nagród literackich , w tym nagrody Kościelskich w Genewie, nagrody PENu, dwu nagród niemieckich: Eichendorffa w Wangen oraz Nagrody Głównej  Kraju Dolnej Saksonii w Hanowerze. 

Otrzymała  Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest honorowym obywatelem miasta Wrocławia oraz  miasta  Biłgoraja. Jej wiersze przekładane na  prawie wszystkie języki europejskie zamieszczane są w licznych  tamtejszych  antologiach i pismach literackich. Ich książkowe wydania ukazały się w Ameryce,  trzykrotnie w Niemczech , w Serbii , we Francji i we Włoszech . Wielokrotnie  uczestniczyła w międzynarodowych  spotkaniach poetów w  Belgii, w Niemczech i Rumunii. Przebywała na stypendiach twórczych we Francji oraz w USA  (I IOVA ) oraz dwukrotnie na stypendium Rządu włoskiego.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *