Śladami zbrodni Gestapo i UB w Zamościu

Ślady Zbrodni – Historia „Kamienicy Czerskiego” w latach 1939-1956 to tytuł najnowszej ekspozycji, która już od jutra, 19 grudnia oficjalnie prezentowana będzie przy ul. Kolegiackiej 18 czyli w tytułowej kamienicy.

 Jak czytamy w zaproszeniu na wydarzenie:

„Jednym z najbardziej okazałych gmachów znajdujących się w obrębie Starego Miasta w Zamościu jest budynek nazywany przez mieszkańców „kamienicą Czerskiego”. Został on wzniesiony w latach 1929-1930 przez zamojskiego przemysłowca Stanisława Czerskiego, współwłaściciela firmy „Polski Przemysł Drzewny – Czerski i Jakimowicz”, zajmującej się produkcją i eksportem mebli. Do wybuchu drugiej wojny światowej jako reprezentacyjny obiekt należący do Spółki pełnił rolę siedziby jej centralnych władz. „Kamienicę Czerskiego” w 1940 r. przejęła okupacyjna administracja niemiecka. Wtedy to zaczęła się historia, która w pamięci Zamościan utrwaliła mroczny i nienawistny obraz tego miejsca.

Wystawa, do której obejrzenia pragniemy Państwa zaprosić, odkrywa dużą część tej historii – historii, która napiętnowana jest niewyobrażalnym natłokiem zbrodni  dokonywanych na polskiej ludności przez przedstawicieli organów totalitarnych państw: najpierw hitlerowskich Niemiec, później od 1944 r., prosowieckiej Polski. Niepojęty rozmiar zbrodni, które nie tak dawno przecież miały tam miejsce, został publicznie pokazany”

 Uroczyste otwarcie zaplanowano na 12:00.

O kamienicy poczytać można także w Zamościopedia Andrzeja Kędziory

http://www.zamosciopedia.pl/index.php/dk-dr/item/2436-dom-czerskiego

W najbliższy czwartek 19 grudnia zapraszamy na otwarcie ekspozycji, które odbędzie się o godz. 12.00 przy ulicy Kolegiackiej 18💢Ślady ZbrodniHistoria „Kamienicy Czerskiego” w latach 1939-1956💢Wystawa, do której obejrzenia pragniemy zaprosić, odkrywa dużą część historii, która napiętnowana jest niewyobrażalnym natłokiem zbrodni dokonywanych na polskiej ludności przez przedstawicieli organów totalitarnych państw: najpierw hitlerowskich Niemiec, później od 1944 r., prosowieckiej Polski. Niepojęty rozmiar zbrodni, które nie tak dawno przecież miały tam miejsce, został publicznie pokazany.➡️ https://bit.ly/2YUEfpz

Opublikowany przez Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Wtorek, 17 grudnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *