Śladami Zamojskich Żydów – Projekt „Szkoła Dialogu”

zycie_zamoscia_artykul2-300x16922 maja odbędzie się wycieczka w ramach projektu „Szkoła Dialogu”. Jest to projekt organizacji Forum Dialogu – organizacja ta znajduje się w Warszawie. To wycieczka konkursowa, którą nazwano „Śladami Zamojskich Żydów”. Program skupiać się będzie głównie na nowym mieście, gdzie przed i podczas II wojny światowej mieszkało najwięcej Żydów. Będzie można zobaczyć szkołę organizatorów wycieczki, czyli II LO – szkołę, do której chodziło sporo dziewczyn z bogatych rodzin Żydowskich – I Gimnazjum, które było szkołą koedukacyjną, stary browar, Synagogę na Nowym Mieście i wiele innych bardzo ciekawych miejsc.W kwietniu odwiedzili Zamość przedstawiciele Gminy Żydowskiej z Rzymu i Mediolanu, którzy z wielką chęcią i zaciekawieniem przeszli trasą tej wycieczki.  Byli to goście Ministerstwa Spraw Zagranicznych:
– Rav Dr. Benedetto Carucci Viterbi – dyrektor szkół żydowskich
– Gabriella Franzone  – mgr.,pracownik departamentu kultury, gmina żydowska
– Alsonso Sassun – Sekretarz Generalny gminy żydowskiej w Mediolanie
– Esterina Dana – Dyrektor szkoły przy gminie żydowskiej w Mediolanie: gimnazjum i szkoły średniej
– Abramino Chamla – Profesor historii i filozofii szkoły średniej gminy żydowskiej w Mediolanie, towarzyszący uczniom w wyjazdach do Auschwitz-Birkenau
– Daniela Di Veroli – Koordynator Memoriale della Shoah di Milano oraz odpowiedzialna za projekty kulturalne w gminie żydowskiej w Mediolan
Przygotowano także wystawę „Kiedyś i Dziś” ukazującą dawne zdjęcia (znalezione  m.in. w Zamojskim Archiwum oraz Państwowym Archiwum Cyfrowym), które przedstawiają życie Żydów oraz budynki i ulice, które były w tamtych latach. Te zdjęcia  zestawiono ze współczesnymi. W ten sposób można zobaczyć, jak zmieniły się dane miejsca na przestrzeni tych lat.
Powstanie także teledysk. Materiały nagrane podczas wycieczki, zdjęcia – to wszystko połączone pokaże historię  Zamojskich Żydów i ich kultury, a także historie Zamościa, o której mało kto wie. Warto zobaczyć, co znajdowało się w naszym mieście kiedyś, a o czym zapominamy dzisiaj.
Wszystkie projekty realizowane są pod opieką Pana profesora Marka Kołcona, nauczyciela Historii.
WYCIECZKA:
Piątek, 22 maja 2015 godz 10:30 spod II LO im. Marii Konopnickiej(Materiał nadesłany)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *