Projekcje filmowe na Rynku Wielkim

zycie_zamoscia_artykul2-300x169Mundial. Gra o wszystko, Generał Nil, Potop redivivus to filmy, które będzie można obejrzeć na Rynku Wielkim w Zamościu podczas 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Projekcjom plenerowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Gościem honorowym festiwalu jest Jerzy Hoffman.

PROGRAM PROJEKCJI PLENEROWYCH:

12.08.2015 /środa

21:00 Otwarcie Festiwalu. Plenerowa projekcja filmu Mundial. Gra o wszystko, reż. M. Bielawski, przed projekcją spotkanie z Michałem Bielawskim

13.08.2015 /czwartek

21:00 Plenerowa projekcja filmu Generał Nil, reż. R. Bugajski – przed projekcją spotkanie z prof. Zbigniewem Zaporowskim

14.08.2015 /piątek

21:00 Plenerowa projekcja filmu Potop Redivivus, reż. J. Hoffman – przed projekcją spotkanie z Jerzym Hoffmanem

MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO

reż. Michał Bielawski, Polska, 2013, 95 min

Mistrzostwa España’82 były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na mundialu. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popisy umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na moment zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”.

GENERAŁ NIL

reż. Ryszard Bugajski, Polska, 2009, 120 min

Rekonstrukcja ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK, gen. brygady Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb ZSRR, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD w 1945 r., a kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu, zimą 1953 r. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, szczególnie zamach na kata Warszawy, gen. SS Franza Kutscherę.

POTOP REDIVIVUS

reż. Jerzy Hoffman, Polska, ZSRR, 1974/2014, 185 min

Odrestaurowana i na nowo zmontowana ekranizacja drugiej części trylogii Sienkiewicza, osadzona w czasach najazdu szwedzkiego na Polskę. Andrzej Kmicic, chorąży orszański, przybywa do Wodoktów, by poznać narzeczoną, Aleksandrę Billewiczównę. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, jednak niepokorna i porywcza natura Kmicica wpędza go w kłopoty. W tym samym czasie następuje atak Szwedów na Rzeczpospolitą. Kmicic, aby odkupić winy i odzyskać serce ukochanej, postanawia całkowicie poświęcić się walce z agresorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *