Program Jesieni Teatralnej w ramach projektu Teatr Polska – w Zamojskim Domu Kultury


baner_ Jesień Teatralna 2014Zamojski Dom Kultury zaprasza na JESIEŃ TEATRALNĄ
w ramach projektu TEATR POLSKA

Program:
BURZA wg W. Shakespeare`a – Studio Teatralne Koło w Warszawie
25 września 2014 r. godz.18.00

BÓG NIŻYŃSKI – Teatr Wierszalin w Supraślu
17 października 2014 r. godz.18.00

CZERWONY KAPTUREK – Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie
22 października 2014 r. godz. 11.00 i 18.00

LIZA na podstawie opowiadania Wieczny mąż F. Dostojewskiego
Scena Prapremier InVitro/Centrum Kultury w Lublinie 5 listopada 2014 r. godz.18.00

Organizator:


Partner:

Patronat medialny:
Teatr Polski, PR jedynka, e-teatr.pl, zamosc.pl, zyciezamoscia.pl

TEATR POLSKA 2014
Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.
W programie TEATR POLSKA 2014 biorą udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Prapremier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

Program JESIENI TEATRALNEJ
BURZA Studio Teatralne Koło w Warszawie  
wg W. Shakespeare`a
Zamojski Dom Kultury, 25 września 2014 r. godz.18.00
Igor Gorzkowski – reżyser spektaklu podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej „Burzy”. Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością.
Bohaterowie „Burzy” przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospero, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.
W przedstawieniu zobaczymy mistrzowską obsadę. Główną rolę gra Henryk Talar – laureat nagrody im. Boya-Żeleńskiego przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IATC/AICT oraz Klubu Krytyki Teatralnej SD RP. W pozostałych rolach widzowie zobaczą Bartłomieja Bobrowskiego (nagrodzonego za kreację Ariela statuetką Feliksa Warszawskiego 2013), Mateusza Rusina, Wiktora Korzeniewskiego oraz Marię Pawłowską.
scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
scenografia: Joanna Gawrońska
kostiumy: Magdalena Dąbrowska
muzyka: Piotr Tabakiernik
ruch sceniczny: Iwona Pasińska
asystent reżysera: Olga Stefańska
realizacja scenografii: Jan Mirecki, Leszek Piątkowski
produkcja: Katarzyna Krapacz
realizacja scenografii: Jan Mirecki, Leszek Piątkowski
producent: Studio Teatralne Koło
koprodukcja: Teatr Ochoty
OBSADA:
Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy)
Wiktor Korzeniewski
Maria Pawłowska
Mateusz Rusin (Teatr Narodowy)
Henryk Talar
czas trwania: 100 minut (bez przerwy)
bilet: 15 zł lub karnet: 30 zł na 3 spektakle Jesieni Teatralnej (Burza, Bóg Niżyński, Liza)

BÓG NIŻYŃSKITeatr Wierszalin w Supraślu
Zamojski Dom Kultury, 17 października 2014 r. godz.18.00
Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się „Bóg Niżyński”. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Serioża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w zadziwiającym obrzędzie.
Inspirowana „Dziennikami” Wacława Niżyńskiego historia genialnego tancerza, jego związku z twórcą słynnych Baletów Rosyjskich, Sergiuszem Diagilewem i obłędu, który zaprowadził artystę do szpitala psychiatrycznego. Niżyński odprawia nabożeństwo żałobne odgrywając swoje kolejne artystyczne wcielenia z „Pietruszki”, „Popołudnia fauna” i „Święta wiosny”. Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia, a także skruchy staje przed widzami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan błogosławiący grupce pacjentów, zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.
„Bóg Niżyński“ nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci. To jeden ze sztandarowych spektakli Teatru Wierszalin, pozostający w żelaznym repertuarze. Wielokrotnie nagradzany w konkursach i na festiwalach teatralnych. Zyskał pochlebne recenzje najbardziej wymagających krytyków.
scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk
scenografia: EvaFarkasova, JanoZavarski
muzyka: Piotr Nazaruk

obsada:
Wacław Niżyński: Rafał Gąsowski
Romola: Katarzyna Siergiej
Diagilev: Dariusz Matys
Lunatyczka: Paula Czarnecka
Narcyz Narcyz: Miłosz Pietruski
spektakl dla widzów od 15 lat
bilet: 15 zł lub karnet: 30 zł na 3 spektakle Jesieni Teatralnej (Burza, Bóg Niżyński, Liza)
 
CZERWONY KAPTUREK Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie
Zamojski Dom Kultury, 22 października 2014 r. godz. 11.00 i 18.00
Teatr Andersena przygotował swoją wersję przygód Czerwonego Kapturka dla:
niegrzecznych dziewczynek i niesfornych chłopców,
umęczonych rodziców i zamartwiających się dziadków i babci,
dla wszystkich tych, którzy wierzą, że edukacja nie musi być nudna a czasem można nauczyć się życia skręcając się ze śmiechu.
W Czerwonym Kapturku oprócz absurdalnego humoru, świetnie odbieranego przez młodych widzów, da się jeszcze zauważyć jeden ważny element, zupełnie świadomie zastosowany przez reżysera. Bo to że na scenie jest „strasznie śmiesznie” nie podlega dyskusji. Jednak między kolejnymi gagami, żarcikami   bohaterowie przemycają całą listę rodzicielskich przykazań, od NIE rzucania papierków na podłogę, NIE bawienia się zapałkami, po „niedźwiedź to NIE miś, niedźwiedź to dzikie zwierzę” czy też nieśmiertelne, powtarzane jak echo: NIGDY NIE ROZMAWIAJ Z NIEZNAJOMYM, nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym, nigdy…..
scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Michał Kowalczyk
choreografia: Urszula Pietrzak
Obsada:
Czerwony Kapturek – Gabriela Jaskuła
Babcia – Ilona Zgiet
Mama – Bożena Dragun
Krasnoludki – Ilona Zgiet, Kacper Kubiec, Konrad Biel
Stary Niedźwiedź – Kacper Kubiec
Dziewczynka z Zapałkami – Ilona Zgiet
Wilk – Bartosz Siwek
Baba Jaga – Bożena Dragun
Mucha Jan (strażnik lasu) – Konrad Biel
spektakl polecany szczególnie dla widzów od lat 5 do 12
czas trwania: 70 minut
bilet: 10 zł

LIZA na podstawie opowiadania Wieczny mąż F. Dostojewskiego
Scena Prapremier InVitro/Centrum Kultury w Lublinie
Zamojski Dom Kultury, 5 listopada 2014 r. godz.18.00

W trakcie jednej z bezsennych nocy do drzwi Aleksy IwanowiczaWielczaninowa zakrada się Paweł Pawłowicz Trusocki, przypominając mu fragmenty bolesnej przeszłości. Intruz, powołując się na dawną „przyjaźń” jego zmarłej żony Natalii z Wielczaninowem oraz nim samym, wciąga go w pokrętną, przewrotną grę, w której stawką jest kilkuletnia dziewczynka, Liza – owoc romansu Aleksy Iwanowicza z żoną Trusockiego. Liza – krzywdzona, dręczona, zastraszana, wyrwana siłą ze znanego jej środowiska i porzucona – staje się ofiarą niezrozumiałego dla dziecka konfliktu dorosłych.
„Liza” to studium cierpienia dziecka w niezrozumiałym świecie pozbawionym stałych punktów oparcia.
Spektakl powstał przy pomocy Muzeum Woli, Oddziału Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.
reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
adaptacja: Łukasz Witt-Michałowski
reżyseria świateł: Krzysztof Sendke
scenografia i kostiumy: Marek Braun
muzyka: Max Kowalski
realizacja światła: Marcin Kowalczuk
realizacja dźwięku: Karol Rębisz
kierownictwo sceny: Karol Rębisz
produkcja: Monika Stolat
obsada:Mariusz Bonaszewski, Jarosław Tomica, Matylda Damięcka
spektakl dla widzów od 15 lat
bilet: 15 zł lub karnet: 30 zł na 3 spektakle Jesieni Teatralnej (Burza, Bóg Niżyński, Liza)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *