„Polska Armia Stalina” wystawa czasowa w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

plakat

Wystawa „Polska Armia Stalina” obejmuje okres od początków wojny do połowy lat 50. Powołana w 1943 r. przez Stalina formacja, niezależnie od krwi przelanej przez tysiące żołnierzy na froncie wschodnim, odegrała w historii przede wszystkim rolę polityczną: karty przetargowej w działaniach dyplomatycznych, narzędzia indoktrynacji i pacyfikacji społeczeństwa oraz części zorganizowanych przez komunistów struktur represji.

Za pomocą przede wszystkim fragmentów wspomnień i dokumentów oraz bogatej ikonografii stara się przypomnieć dzieje powstania, walk i roli politycznej armii, która, mimo że złożona w większości z ludzi nie utożsamiających się z komunizmem, stałą się jednym z filarów totalitarnych rządów w powojennej Polsce. Znana była pod różnymi, bardziej lub mniej oficjalnymi, a niekiedy zawłaszczonymi przez komunistów nazwami: „Wojska Polskiego na Wschodzie”, „Pierwszego Korpusu”, „Armii Polskiej w ZSRR”, kościuszkowców, berlingowców, „Wojska Polski lubelskiej”, „odrodzonego Wojska Polskiego”, czy najbardziej utrwaloną – „Ludowego Wojska Polskiego”.

Najnowszą wystawę lubelskiego Biura Edukacji Publicznej IPN można oglądać na piętrze wystaw czasowych w Arsenale do 31 sierpnia 2016 r. ( info.Kinga Kołodziejczyk)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *