Poezja Leśmiana w malarstwie Wiesławy Kwiatkowskiej

Przepiękne obrazy ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku oglądać można w Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego Oddział Muzeum Zamojskiego na zamojskich Plantach  przy ul. Łukasińskiego 2B.

Wiesława Kwiatkowska (1925 – 2011), była z zawodu konserwatorem malarstwa ściennego. Mieszkała w Warszawie na Starym Rynku. To tutaj w małym pokoju-pracowni powstawały przepiękne obrazy, które budzą zainteresowanie również poza granicami naszego kraju. W latach 1948-1953 studiowała na Wydziale Malarstwa i Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako studentka ASP uczestniczyła w pracach konserwatorskich na Starym Rynku w Warszawie, a po studiach przez wiele lat pracowała jako konserwator zabytków m.in.: na Zamku w Lublinie, w Tumie pod Łęczycą, Czerwińsku nad Wisłą i Krzeszowie. Z czasem dominującą dziedziną twórczości Wiesławy Kwiatkowskiej stało się malarstwo. Staranne przygotowanie artystyczne oraz wieloletnia praca konserwatorska zaowocowały świetnie opanowanym warsztatem plastycznym.

W ostatnich latach duży wpływ na twórczość Wiesławy Kwiatkowskiej miała poezja: J. Harasymowicza, B. Leśmiana, M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej oraz ks. J. Twardowskiego. Powstały cykle malarskie „Legendy o kwiatach”, „Anioły w poezji” – (fragmenty inspirujących wierszy zostały zapisane na odwrotnej stronie obrazu) oraz „Madonny z poezji polskiej”.

W pracach Wiesławy Kwiatkowskiej można dopatrywać się wpływów sztuki angielskiej końca XIX w. i secesji, ale nie one są tutaj decydujące. Przez wiele lat pracy artystycznej malarka stworzyła swój własny styl. Jej świat obrazów to fantastyczne barwy, chwilami baśniowe, a jednak nie pozbawione realizmu. Wielobarwne motywy obrazów pokrywają również ich ramy, co niejako fizycznie przełamuje dystans pomiędzy dziełem a jego odbiorcą.

Poprzez niezwykle barwne, baśniowe i fantastyczne wizje artystka wprowadza nas w świat poezji widziany jej oczyma. Jest to świat baśni i marzeń pełen piękna i tajemnicy, tak rzadko obecny w naszej codzienności.

W takim też stylu utrzymany jest cykl obrazów zainspirowanych poezją Bolesława Leśmiana. Wszystkie prace wykonane zostały na płótnie, w ulubionej przez autorkę technice olejnej. Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań edukacyjnych „Leśmian – poeta Młodej Polski”.

Wystawa udostępniana jest do zwiedzania do końca maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *