Pocztówka dla Niepodległej

Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości Miasto Zamość zachęca do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „ Mamy Niepodległą”, którą organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Akcja polega na wysyłaniu do bliskich i znajomych bezpłatnych kartek okolicznościowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akcja rozpoczyna się już w sobotę, 9 listopada i potrwa do niedzieli, 17 listopada 2019 r.

Punkt akcji ,,Mamy Niepodległą!” znajduje się w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przy ul. Rynek Wielki 13. Niepowtarzalne pocztowe kartki okolicznościowe z okazji narodowego Święta Niepodległości będzie można wypisać, zaadresować i od razu bezpłatnie wysłać do znajomych i krewnych, by wspólnie cieszyć się tym pięknym świętem.

MAMY NIEPODLEGŁĄ! to ogólnopolska akcja społeczna organizowana od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Akcja jest jednym z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a temat edycji 2019 to Nowoczesność: ustrój i społeczeństwo.

Inspiracją jest przełom lat 1918/1919, kiedy wprowadzono powszechne prawa obywatelskie i nowoczesne reformy socjalne.

Każda z edycji to: trzy projekty kartek okolicznościowych autorstwa znanych artystów, radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje, promocja nowoczesnego patriotyzmu, integracja społeczności lokalnej, setki tysięcy wysłanych życzeń i uśmiechów na twarzach ich odbiorców.

Autorzy prac:

prof. dr hab. Lex Drewiński – kierownik Pracowni Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, a także wykładowca w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie. Autorytet w dziedzinie plakatu i rysunku satyrycznego, kontynuator polskiej szkoły plakatu, mający na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz 170 nagród i wyróżnień w najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach. Jego autorski plakat Lexicon A-Z został wytypowany i wystawiony przez Centre Georges Pompidou w Paryżu jako przykład obiektu XXI w.

dr hab. Stanisław Brach – artysta rzeźbiarz, kierownik Pracowni Ceramiki na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie (2011), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016, oraz złotego medalu za prace Miodem płynące na 45 Apimondia 2017, International Apicultural Congress, Istambuł, Turcja. Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i w muzeach. Autor instalacji „Ściana wolności” na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Maciej Szymanowicz – ceniony grafik i projektant książek, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Za ilustracje do książki „Asiunia” otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy” nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014). W 2013 roku był także jednym z ilustratorów komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga Gada. O wojnie!”. Autor szat graficznych, okładek i ilustracji do najróżniejszych publikacji, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla czytelników dorosłych. Twórca kultowych postaci fikcyjnych i autorskich książek dla dzieci, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

„Nowoczesność: ustrój i społeczeństwo to temat bieżącej edycji akcji społecznej Mamy Niepodległą! „

Inspiracją jest przełom lat 1918/1919. Wprowadzono wówczas powszechne prawa obywatelskie oraz nowoczesne reformy socjalne. W politycznej i społecznej myśli Józefa Piłsudskiego, wywodzącego się z ruchu socjalistycznego, ważne miejsce zajmowały prawa obywatela oraz kwestie socjalne. Jako Naczelnik Państwa powołał 17 listopada 1918 r. lewicowy rząd, który opracował pakiet nowoczesnych praw. Wprowadzenie ich w życie położyło podwaliny pod demokratyczny ustrój II Rzeczypospolitej. Dzięki tym aktom prawnym Polska, choć obciążona trudnym dziedzictwem zaborów, już w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości znalazła się wśród najnowocześniej zorganizowanych państw świata.

Na przykład już w 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały pełnię praw politycznych, dzięki czemu zasiadły w ławach sejmowych. Warto także pamiętać o innych uchwalonych wówczas prawach, jak:

• RÓWNOŚĆ OBYWATELI WOBEC PRAWA

• WOLNOŚĆ SŁOWA I ZGROMADZEŃ

• WOLNOŚĆ PRASY

• SWOBODA ZRZESZANIA SIĘ

• BEZPŁATNE SZKOLNICTWO DLA DZIECI W WIEKU 7-14 LAT

• PRAWO DO STRAJKU

• OŚMIOGODZINNY DZIEŃ PRACY

• 46-GODZINNY TYDZIEŃ PRACY

• PRAWO DO TWORZENIA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

• OBOWIĄZKOWE UBEZPIECZENIE NA WYPADEK CHOROBY I BEZROBOCIA

• MINIMUM PŁACY W ZAKŁADACH PAŃSTWOWYCH

• INSPEKCJA PRACY

• BIURA POŚREDNICTWA PRACY

• OCHRONA LOKATORÓW I POMOC DLA BEZROBOTNYCH

Jako człowiek wychowany w dążeniu do wolności, jestem przeciwnikiem wszelkich ograniczeń słowa i sprzeciwiłem się np. projektowi ustawy, ochraniającej moją osobę wobec napaści prasy.

Józef Piłsudski, styczeń 1919 r.

Gdy przeprowadzamy reformę socjalną, przeciwnicy nasi wołają:

„To bolszewizm!” To nie bolszewizm, to nawet nie socjalizm, to demokracja. Chciałem po prostu przerzucić Polskę z osiemnastego do dwudziestego wieku (…).

Józef Piłsudski, maj 1919 r.

materiał UM i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku https://muzeumpilsudski.pl/mamy-niepodlegla/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *