Nadchodzą Fortalicje

22. Festiwal Sztuk Intuitywnych FORTALICJE w Zamościu zaplanowano na 3 dni wypełnione tańcem butoh, teatrem i muzyką, w programie integracja zaproszonych artystów z młodzieżą zamojskich szkół artystycznych oraz niespodzianki w plenerach i przestrzeni miejskiej Zamościa.

 Fortalicje to FESTIWAL IMPROWIZOWANY, możliwe są spontaniczne jam session i improwizowane in statu nascendi spektakle.

Wydarzenia odbywać się będą w Kazamacie Wschodniej Bastionu I i jej okolicach, a ostatniego dnia na Rynku Wielkim. Specjalny dzień będzie poświęcony pamięci polskiego twórcy, muzykologa, kompozytora, krytyka muzycznego, dramaturga i pedagoga Bogusława Schaeffera (dzień teatru, 28 września).

Wystąpi m. in. Cracow Improvisers Orchestra, Haruka Sasaki, Szpety, Troubadours21, Krzysztof Jerzak, Paweł Dudziński, i wielu innych artystów  z Polski i zagranicy.

Szczegółowy program festiwalu:

27 września – Dzień BUTOH :

godz. 18.00  – KrzysztoF Jerzak/Maya Baczyńska

PODZIELENIE (SIĘ)

Choreografia, taniec: Krzysztof Jerzak

Muzyka: Maja Baczyńska

PODZIELENIE (SIĘ). Ma w sobie „podzielenie” i „dzieli się” nim. Dzieli się tym co dobre i co złe. Tym co go buduje i co go rujnuje. Tym do czego lgnie i co odrzuca. Tym kim jest i kim chciałby się stać.

„Podzielenie (się)” dotyka relacji podmiot/przedmiot. Stawia pytania o to, co dzieje się wewnątrz/na powierzchni – w podświadomości/świadomości. Wnika w przejawienia, które powstają w ciele/umyśle. Dotyka także relacji: tancerz/widz, ja/inni/świat.

godz. 18.45-  Sambor Dudziński Dymek, Ewa Dymek Dudzińska

muzyka/malarstwo komputerowe

godz 19.45 – Aleksandra Capiga Łochowicz

Improwizacja

tancerka butō i badaczka tej formy tańca, japonistka, artterapeutka, psychoterapeutka tańcem i ruchem, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie taniec.

20.30 – Paweł Dudziński

butoh

a potem – wolna sztuka…

28 września – Dzień teatru

Bogusław Schaeffer – zmarły niedawno polski muzykolog, kompozytor, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyk, jest inspiracją dla tego dnia Fortalicji.

godz 18.00 – HARUKA SASAKI

Sumi-e Live Painting Performance

PIOTR STEFAŃSKI/THOMAS ZIMMERMANN

muzyka

18.45 – wspólny performance młodzieży Liceum Plastycznego i uczestników festiwalu

godz 20.00 – Hommage a Bogusław Schaeffer

Paweł Dudziński/Anna Jędrzejewska

godz. 20.30 – TROUBADOURS21

Kopenhaga

teatr eksperymentalny z muzyką improwizowaną,  zakochany w dada, surrealizmie, z nutką ekspresjonizmu, z siedzibą w Kopenhadze.

experimental theater with improvised music in love with dada, surrealism and a hint of expressionism based in Copenhagen. Szabová/Bengtsson/Okrusko/Łagodziński

w Zamościu wystąpią w składzie:

Jędrzej Łagodziński/Lucie Szabová

a potem free impro!

29 września

godz 18.00  – CRACOW IMPROVISERS ORCHESTRA koncert

Krakow Improvisers Orchestra to zespół improwizatorów zorientowany na free improvisation, wykonywanie improwizacji dyrygowanych i partytur graficznych.

Improwizacja dyrygowana (conduction) powstaje w oparciu o system znaków/sygnałów odnoszących się do podstawowych elementów muzycznych i sposobów komunikacji.

KIO to przestrzeń współpracy improwizujących muzyków z różnych środowisk, akademickich i nieakademickich, freejazzowych i eksperymentalnych.

Muzyka orkiestry powstaje intuicyjnie, ale zbiorową improwizację kontroluje dyrygent, komunikujący się z zespołem za pomocą systemu gestów.

Dyrygent może opracować własny system gestów, może przygotować strukturę utworu wcześniej, albo też improwizować w interakcji z zespołem; może wydzielać z orkiestry mniejsze sekcje, solistów; może narzucić określony puls i metrum albo w ogóle nie dawać wskazówek i pozwolić zespołowi grać zupełnie swobodnie – możliwości są właściwie nieograniczone.

W Zamościu wystąpi w składzie:

Paulina Owczarek – saksofon altowy/dyrygowanie, Malwina Kołodziejczyk – saksofon tenorowy, Ernest Ogórek – gitara basowa, Wiktor Krzak – fagot, Tomek Chołoniewski – perkusja, Marcin Bożek – waltornia, Adam Stodolski – kontrabas, Sebastian Mac – gitara elektryczna, Adam Nyk – głos, Liliana Zieniawa – wibrafon

godz 19.00  – RYNEK WIELKI

ORKIESTRA SZKOŁY MUZYCZNEJ W ZAMOŚCIU oraz improwizujący uczestnicy festiwalu

19.30 – SZPETY

Wojtek Kurek/Gosia Zagajewska

Urok rzucony na przestrzeń. Szepty prosto do ucha. Krzyki z oddali. Dynamika narracji.

Dwa głosy i perkusja z efektami. Akusmatyczne trio obejmuje czas i przestrzeń.

W Zamościu wystąpi jako duet Wojtek/Gosia

20.15 – Free Jazz Janusz Smyk quintett

Magister Muzyki Janusz Smyk jest multinstrumentalistą. Występował w wydarzeniach muzyczno-teatralnych z najwykwintniejszą obsadą aktorsko-muzyczną dla ZIEMI. Jego muzyka jest zsynchronizowana z grawitacyjnym masażem KOSMOSU.

21.15-22.00 – ZJEDNOCZONE SIŁY FORTALICJI

( fot. Mirosław Chmiel – Fortalicje 2018)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *