Młodzi muzycy w akcji – finał Nowych Źródeł

logo na banerZbliża się finał I edycji konkursu Nowych Źródeł. Wśród finalistów reprezentanci zupełnie różnych gatunków – od rocka, przez soul po polską tradycję.

Z 19 solistów i grup muzycznych, które zgłosiły się do konkursu, komisja wybrała dziesiątkę najlepszych i podzieliła je na dwie kategorie: rockową i poetycko/folkową. Za tą drugą nazwą kryją się łagodniejsze klimaty i przeważają w niej młodzi soliści.

Finalista konkursu - Mateusz NocekKonkurs był skierowany do artystów, którzy nie przekroczyli jeszcze 25 lat i pochodzą z mniejszych miejscowości województwa podkarpackiego i lubelskiego. – Wybraliśmy osoby twórcze otwarte na rozwój – mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko – Zaskoczyło nas jak ambitną i oryginalną muzykę tworzą ci młodzi ludzie.

Pierwsza część konkursu zostanie przeprowadzona 30 kwietnia w barze RePublika w Tomaszowie Lubelskim. Wystąpią tam zespoły z gitarowym brzmieniem – Malchus (Jarosław), B—17 (Leżajsk), Blant (Łańcut), Spring Rolls (Wilkołaz) i Razem czy Osobno (Tomaszów Lubelski). Chociaż ich wspólnym mianownikiem jest rock, to zróżnicowanie jest spore: od klimatów rodem z angielskich lat 60-tych, przez art-rock po metal.

Druga część zmagań odbędzie się 2 maja w miejscowości Gorajec Finaliści konkursu - Razem czy Osobnoznanej z Festiwalu Folkowisko. Będzie tam można posłuchać muzyki nieco lżejszej. Wystąpi twórca poezji śpiewanej z Jasła Mateusz Nocek, wokalistki Monika Kowalczyk i Katarzyna Szkutnik oraz dwie, młode grupy nawiązujące do muzyki tradycyjnej – Janki z podkarpackiego Jarocina i Styrta z Siennicy Nadolnej. Na zakończenie wydarzenia, po wydaniu werdyktu jury, wystąpi gwiazda muzyki etno Angela Gaber z Bieszczad, prezentująca niezwykłe połączenie piosenki autorskiej, eksperymentalnej z polską, bałkańską i ukraińską tradycją.

Nowe Źródła nie są klasycznym przeglądem muzycznym. Organizatorzy zapewniają bowiem możliwość wspólnego pobytu finalistów konkursu w ośrodku wczasowym w znanej z Festiwalu Folkowisko wsi Gorajec. Tam odbędą się warsztaty, spotkania z ciekawymi artystami, a także jam-session’y. Finałowy koncert laureatów będzie wyłącznie jednym, choć nie mniej ważnym etapem wydarzenia. Warto zaznaczyć, że przewidziana jest retransmisja występów laureatów w Radiu Rzeszów.

Finaliści konkursu - zespół Spring RollsWyjątkowym przedsięwzięciem, w którym będą mogli wziąć udział finaliści konkursu, będzie rejestracja teledysku dla doświadczonej grupy Joryj Kloc ze Lwowa. Młodzi muzycy będą mogli nie tylko podpatrzeć z boku, jak powstaje plan zdjęciowy klipu, ale również wystąpić w nim. Warto zaznaczyć, że organizatorzy zbierają fundusze na teledysk nietypową metodą – poprzez internetową zbiórkę. Za jej wsparcie można otrzymać niezwykle ciekawe nagrody, jak sesja fotograficzna z zespołem, czy klip-pocztówka z pozdrowieniami z planu teledysku. Do zbiórki można dołączyć się pod linkiem: http://www.fundujesz.pl/campaigns/nakrec-sie-dla-polsko-ukrainskiej-imprezy/

Projekt sfinansowany przez Bank Zachodni WBK w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Konkurs sponsoruje Tomedia Studio, Tomedia Druk, Sklep muzyczny Szczepański Music, Katarzyna Wywrocka Fotografia oraz Ośrodek Wczasowy Chutor Gorajec.

Materiał nadesłany przez Stowarzyszenie Folkowisko
Na fotografiach finaliści: Mateusz Nocek, Razem czy Osobno, Spring Rolls.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *