Kamienie Pamięci dla upamiętnienia ofiar Holokaustu pojawią się w Zamościu

Na sobotę, 27 lipca, zaplanowano uroczyste zamontowanie tzw. Stolpersteine, zwanych też „potykaczami”. Kamienie zostaną zamontowane o godz. 9:00 przed kamienicą przy ulicy Zamenhofa 10.

Będzie to swoisty hołd oddany rodzinie Chaima Jonasa i Sury Wolfenfeldów, mieszkających przy Zamenhofa 10 oraz ich wnuki: Eliasza, Abrahama i Cesię, którzy tutaj się urodzili. Inicjatorem upamiętnienia jest potomek Wolfenfeldów, Alek Bialski, doktor chemii, „emigrant marcowy”, którego ojciec Eliasz, przeżył Holokaust na Ukrainie „na aryjskich papierach”. Swoje przeżycia Eliasz Bialski opisał w wydanej w 2004 r. książce „Patrząc prosto w oczy”, wydanej po polsku i angielsku.

Montaż kamienie to pomysł niemieckiego artysty Guntera Demniga, który osobiście umieści je w nawierzchni chodnika.

W Europie jest już kilkadziesiąt tysięcy Stolpersteine , w Polsce ten rodzaj upamiętnienia znaleźć można we Wrocławiu, Słubicach, Łomży, Białej Podlaskiej i Mińsku Mazowieckim.

W czasie uroczystości zamontowania Stolperstein, rodziny Wolfenfeldów i Bialskich reprezentować będzie Paula Bialski, profesor Leuphana University of Luneburg, z narzeczonym, Goetzem Bachmanem.

Na zakończenie uroczystości zespół „Paula i Karol” zagra akustycznie kilka piosenek.

( fot. pochodzi ze strony: http://www.stolpersteine.eu/galerie/?fbclid=IwAR08xBue7wWH1nuMjQ1QRq82bVEEZon4IdAmgEkvvswfurAmjOOOyKhnTqw)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *