Jubileuszowe 40 Zamojskie Lato Teatralne TUŻ!

plakatTrzytygodniowe święto teatru w Zamościu rozpocznie się 20 czerwca, a zakończy 12 lipca 2015 roku. W programie 12 spektakli teatrów zawodowych w nurcie głównym festiwalu oraz kilkanaście imprez towarzyszących. Wydarzenia 40 ZLT będą na Rynku Wielkim, w kazamatach Bastionów I i II, w parku, na osiedlach im. Orzeszkowej i Zamoyskiego, w Zamojskim Domu Kultury, Kinie Stylowy, Corner Pubie, Piwnicy pod Kameralną, Galerii Zamojskiej oraz namiocie teatralnym, który stanie za Bramą Szczebrzeską, obok wartowni. Wielość i różnorodność przestrzeni teatralnych sugeruje, i słusznie,  programową barwność repertuarową, tak w materii, jak i w formie  oraz teatralnej stylistyce. 40 Zamojskie Lato Teatralne rozpocznie się i zakończy na Rynku Wielkim – na inaugurację „Ślepcy” (21.06) Teatru KTO z Krakowa , a na finał „Testament Szewczenko” Teatru Woskresinnia ze Lwowa. Oba spektakle piękne wizualnie, wysmakowane muzycznie, wyborne od strony aktorskiej. Oba poruszające, mocne – nie zostawiają widza neutralnym.W Zamojskim Domu Kultury rozegrają się sceny kryminalne i …Quo vadis;„Intryga” (23.06) to zapętlona historia dwóch kobiet i dwóch mężczyzn oraz inspektora policji, który pętlę próbuje rozsupłać w stylu porucznika Colombo, a „Quo vadis” (29.06) jest ironiczną trawestacją powieści Sienkiewicza. Siłą obu przedstawień jest aktorstwo. W kazamatach  trzy różne spektakle: „Bruzda” (30.06) – autorski spektakl Leszka Mądzika, ale w innej, nie Mądzikowej konwencji,  „mars.exp” (4.07), czyli próba „zgłębienia” sensu programów kosmicznych ZSRR oraz (10.07) monodram Patryka Pawelca „Tam i z powrotem” ; na ten spektakl zapraszamy szczególnie, bo to debiut Patryka w dziedzinie teatru jednego aktora. Na zamojskich osiedlach zagości Teatr A3 z Policznej. Spektaklami „Punch i Judy” (8.07) oraz „Pchła Szachrajka” (9.07) artyści zabawią dzieci i dorosłych. Do parku zapraszamy na szekspirowskie ”Poskromienie złośnicy”. Spektakl wystawią studenci Szkoły Aktorskiej Machulskich, którzy poza tym będą „uprawiać” piosenkę aktorską (w Corner Pubie  3.07 oraz na scenie plenerowej 4.07). Balet Poznański Ewy Wycichowskiej wytańczy swoją historię w spektaklu „Dobrze, że tu jesteś” (2.07), a Narodowy Stary Teatr w namiocie teatralnym  pokaże „Króla Ubu” w reżyserii Jana Klaty.

Zamojskie Lato Teatralne zaczęło się 31 lipca 1976 roku spektaklem „Romeo i Julia” Teatru Ochoty. Na 40. jubileuszowym festiwalu Teatr Ochoty i Zamojski Dom Kultury  27.06 wystawią ten sam dramat, ale aktorami będą mieszkańcy Zamościa i okolic. W ramach imprez towarzyszących odbędzie się kilka bitew miedzy rodami Capulettich i Montecchich; walczyć będą karatecy, kucharze, motocykliści, tancerze, śpiewacy, rowerzyści, rycerze i wszyscy chętni niezrzeszeni.

Na festiwalu zaśpiewa Piotr „Kuba” Kubowicz z Piwnicy pod Baranami, w retransmisji spektaklu „Człowiek i nadczłowiek” z RoyalTheatre zagra RalphFiennes, Paweł Dudziński odsłoni swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław, a krytyk teatralny Bartek Miernik zadebiutuje w roli reżysera i w Piwnicy pod Kameralną wystawi „Marzenie Nataszy”. Rozstrzygną się konkursy; dowiemy się, kto wykreował najlepszą maskę teatralną  i czyj scenariusz otrzymał nagrodę w konkursie Szukamy Polskiego Szekspira. Poza tym wiele wystaw i konkurs na scenę balkonową . W przeddzień inauguracji festiwalu – 20.06, na Rynku odbędzie się Arlekinada Zamojska 2015 – widowisko inspirowane weneckim karnawałem.

40. Zamojskiemu Latu Teatralnemu patronują: Andrzej Wnuk – Prezydent Zamościa, Towarzystwo Kultury Teatralnej oraz honorowo Beata Ścibakówna i Jan Englert.
Organizatorem festiwalu jest Zamojski Dom Kultury www.zdk.zamosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *