Ilustracje i plakaty Lutczyna w zamojskiej BWA

Edwarda Lutczyna i jego twórczości nikomu nie trzeba przedstawiać. Od piątku 17 maja także zamościanie będą mieli okazję przyjrzeć się bliżej tym swoistym dziełom.

Prezentowana w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej wystawa będzie przeglądem bogatych i rozmaitych ilustracji mistrza, wykonanych w charakterystycznej dla niego stylistyce.

Oprócz rzadko pokazywanych ilustracji, na wystawie nie zabraknie znakomitych plakatów,

stanowiących mniej znaną, ale ważną część twórczości artysty.

Otwarcie wystawy, którą oglądać będzie można do 9 czerwca zaplanowano na godz. 17.00.

EDWARD  LUTCZYN 

Urodzony 8 VI 1947 r. w Heppenheim pod Frankfurtem n. Menem. Studia: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; od 1975 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od roku 1971 projektuje plakaty teatralne, filmowe, reklamowe (w sumie ok.200), druki akcydensowe, znaki graficzne, okładki płytowe, pocztówki, kalendarze wieloplanszowe, programy teatralne, reklamy, znaczki pocztowe, a także animowane czołówki programów telewizyjnych. Czynnie uprawia rysunek satyryczny – siedem własnych zbiorów rysunków : Narysuj mnie tato, O dziatkach i dziadkach. Czarna seria I, Czarna seria II, Czarna seryjka dla dzieci, Jak po sznurku oraz album To tylko żart i ilustrację książkową (zilustrował ponad 130 książek dla dzieci). Współpracuje z wydawnictwami w Niemczech: Pestalozzi Verlag, Harenberg Verlag Hahn Film AG. Wydał serię 30 pocztówek i 10 plakatów autorskich.

Projektował scenografię i kostiumy do teatrów dramatycznych: Teatr im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr „Syrena” i Teatr „Komedia” w Warszawie, Teatr „Współczesny” w Szczecinie. Współpracował z teatrami lalkowymi : „Pleciuga” w Szczecinie, „Kacperek” w Rzeszowie, „Lalka” w Warszawie., Teatrem Lalek w Białymstoku, również z Teatrem Lalki Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie. Przez szereg lat wykonywał oprawę graficzną Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Zaprojektował komplet postaci do pełnometrażowego filmu rysunkowego „Dawid i Sandy”, a także dekoracje i postacie do dwóch serii (22 odcinki) animowanego serialu „Czarodziej Oz” dla łódzkiej wytwórni „Semafor”. Dla poznańskiego Studia Filmów Animowanych wykonał projekty plastyczne do serialu „Erdal, Kiwi i Buwi”.

Wieloletnia współpraca z czasopismami: „Student”, „Echo Krakowa”, „Przekrój”, „Jazz Forum”, magazyn „Jazz”, „Płomyczek”, „Wiedza i Życie” , „Szpilki”, „Gazeta Wyborcza”, „Reader’ s  Digest”, „Playboy”, „Świerszczyk”, „Przegląd Tygodniowy”, tygodnik „ITD”, sporadycznie z „Polityką”, „Światem Młodych” i z magazynem „Dom”, zaowocowała tysiącami ilustracji i okładek. W latach siedemdziesiątych prace Edwarda Lutczyna regularnie ukazywały się w satyrycznym magazynie „Pardon” (RFN). Prezentowano je również w rocznikach „Graphis Posters”, „Graphis Annual” a także w „Modern Publicity”. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 120 zbiorowych w kraju i za granicą. Za dotychczasową działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień, międzynarodowych i krajowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *