II Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Zespoie Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4

BUDOWLANKA

Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami
Integracyjnymi, im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu zaprasza na II Konkurs Piosenki Rosyjskiej, organizowany 5 lutego 2016 r., o godz. 9.00. W wydarzeniu, uczestniczyć będzie młodzież z całego województwa lubelskiego. Uczestnicy konkursu zaprezentują zróżnicowany repertuar muzyki rosyjskiej.
Do Konkursu zgłosiło się 58 uczestników: 45 uczniów szkół gimnazjalnych i 13 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego (Włodawy, Chełma, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja, Bełżca, Dąbrowicy, Komarowa, Kryłowa, Lubyczy Królewskiej, Miączyna, Soli, Suchowoli, Trzeszczan, Tyszowiec i Uchan).
Uczniowie występować będą w dwóch kategoriach: gimnazja i licea. Wykonawców oceniać będzie jury w składzie: Dyrektor Wydziału Oświaty i filolog rosyjski – Pani Agnieszka Kowal, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu – Pani Beata Buczek oraz miłośnicy muzyki, tj. Komendant Straży Miejskiej w Zamościu – Pan Marcin Puszka i Dyrektor Międzyszkolnej Bursy Nr 1 w Zamościu – Pan Lucjan Gnyp.
Uczniowie zaprezentują zróżnicowany repertuar muzyczny – od Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej po piosenki współczesnych wykonawców: zespoły „Bi2”, „Verso”, „ Aj jaj jaj” czy „Lube”. Śpiewać będą zarówno soliści z własnym akompaniamentem, jak i całe zespoły z podkładami muzycznymi.
Laureaci II Konkursu Piosenki Rosyjskiej otrzymają ciekawe nagrody ufundowane przez: MZK Zamość, Wydział Oświaty Miasta Zamość, Wydział Turystyki i Promocji Miasta Zamość, Dyrektor ZSP Nr 4 w Zamościu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zamościu, firma AB Broker Sp. z o.o., Wydawnictwo Szkolne PWN oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.
Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk i Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz.
Jesteśmy jedną z nielicznych szkół ponadgimnazjalnych w Zamościu, w której uczniowie kontynuują naukę języka rosyjskiego rozpoczętą w szkole podstawowej bądź w gimnazjum. Tutaj poznajemy język, kulturę i obyczaje ościennego państwa.
Współczesna muzyka rosyjska jest jednak w Polsce bardzo mało znana. Faktem jest, że do naszego kraju docierają tylko pojedyncze piosenki, w dodatku bardzo sporadycznie. Wydawać by się mogło, sądząc po naszej znajomości rosyjskiej muzyki, że obecnie w Rosji nastała era ciszy artystycznej. Nic bardziej mylnego. Rosja przeżywa teraz renesans muzyki rozrywkowej. Na scenach największych sal koncertowych nie brakuje ciekawych i utalentowanych wykonawców. Wiele grup zdobywa również popularność poza granicami Rosji. Piosenki rosyjskie od zawsze poruszają szczerym tekstem i piękną linią melodyjną. Niejednemu słuchaczowi otwierają one serce na miłość. Warto kontynuować tę myśl, by poruszać ludzkie serca, albowiem we współczesnym świecie brakuje nam czasu dla siebie i dla drugiego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *