Ferie z komiksem w ,, Plastyku”

Rozpoczęły się zimowe ferie– czas na odpoczynek, ale też na kulturalne rozrywki, wśród których może na przykład znaleźć się miejsce na oglądanie wystaw. Ekspozycją godną polecenia – zwłaszcza dla gimnazjalistów, którzy myślą już z pewnością o wyborze nowej szkoły – jest wystawa w galerii „Patio” zamojskiego Liceum Plastycznego (ul. Pereca 17).
To indywidualny pokaz malarskiej i graficznej twórczości Magdaleny Pokrywki z klasy IV. Magda pracuje pod kierunkiem profesor Barbary Szeptuch, a jej komiksy mogliśmy już obejrzeć w maju ubiegłego roku. Rysunki są zaledwie fragmentem z kikuset prac, które z prawdziwą pasją stworzyła przez swój czteroletni okres pobytu w szkole. Komiks jest dla niej przestrzenią wyjątkową, w którą wchodzi zupełnie zrywając z rzeczywistością. I to jest ta najpiękniejsza chwila – poza czasem i przestrzenią. Potem powrót do rzeczywistości, w której – niestety – trudno czasem odnaleźć się. Komiks to pasja i miłość.

Magda pokazuje, iż w komiksie – jedynie za pomocą czerni i bieli – można wydobyć całe bogactwo fantastycznej treści. Komiks to spolszczone angielskie słowo comics, comic albo comic strip – rysowana lub malowana opowieść obrazkowa, zwykle łącząca ilustarcje i tekst w jedną całość. Taka historia, zwana popularnie „dymkiem”, powinna być publikowana co najmniej w dwóch odcinkach (dwóch kadrach). Komiks jako odrębna forma wydawnicza, powstał z rysunku satyrycznego i rozpowszechnił się wraz z rozwojem XIX-wiecznej prasy, a prekursorami w tej dziedzinie są karykaturzyści Rodolphe Töpffer i Wilhelm Bush. Pasek został wyparty z czasem przez zeszyty (comisc book), a czerń i biel zastąpiono kolorem Historia sztuki zna wiele przykładów wkomponowywania tekstu w obraz, czyli tworzenia takich graficznych historii z komentarzem (jak np. releify egipskie). Komiks był także inspiracją dla twórców pop artu – uważanych za klasyków tego nurtu – artystów takich jak Roy Lichtenstein, Andy Warhol czy Robert Rauschenberg. Dziś awangardowe komiksy nie muszą nawet posiadać tekstów prowadząc narrację za pomocą grafiki, w tworzeniu której pomagają nowoczesne technologie. Jednak ten tradycyjny – rzetelny rysunkowy warsztat – jest nadal podstawą każdej dobrej sztuki, a komiks wciąż nie przestaje być jedną z najpopularniejszych form kultury masowej.

Na wystawie w „Patio” Magda pokazuje także rysunek i malarstwo. Trudno uwierzyć, że gwałtowna i dynamiczna w komiksach, w studiach postaci potrafi zaskoczyć delikatnością i miękkością. W ubiegłym roku reprezentowała zamojską szkołę na jedenastym Makroregionalnym Przeglądzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Średnich Szkół Plastycznych w Nałęczowie i można nawet zobaczyć ją – w trakcie pracy – na filmie zamieszczonym na stronie nałęczowskiego „plastyka”. Barbara Szeptuch tak mówi o pracach swej uczennicy: „w rysunku widać solidny, dobry warsztat; w malarstwie są kompozycje z wyobraźni, fantastyka, poszukiwanie tajemnicy” – chciałoby się dodać: poszukiwanie sposbu na życie, bo edukacja w szkole zakończy się już za kilka miesięcy.

Oprac. Izabela Winiewicz- Cybulska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *