„Błogosławiona wina” – film o najbardziej zuchwałej kradzieży w historii Watykanu

BW_PRESSBOOK-1

Już od 13 maja w kinach studyjnych w całej Polsce, także w kinie CFK Stylowy, będzie można obejrzeć film o najbardziej zuchwałej kradzieży w historii Watykanu – „Błogosławiona wina”. Film ten w reżyserii Przemysława Hausera i Przemysława Reichela, to niezwykle barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Madonny Gregoriańskiej, zwanej dziś Matką Bożą Kodeńską.

Powstał na kanwie dziejów rodu Sapiehów. Według legendy, trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy w Watykanie obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim, magnat z obrazem dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu, dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług księcia, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce. Mimo upływu 400 lat od przybycia cudownego obrazu, do Kodnia każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów.

Przewodnikami po historii są dziennikarz TVP Marek Zając i rzecznik prasowy sanktuarium o. Mirosław Skrzydło. Scenariusz opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Pięknym zdjęciom kręconym m. in. w  Rzymie, Gniewie i na Podlasiu, towarzyszy niezwykła muzyka Roberta Jansona. Do realizacji zdjęć zaproszono też gniewskich odtwórców historycznych z chorągwi husarskiej i regimentu. Informacje na temat filmu znaleźć można na stronie www.blogoslawionawina.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *