Beata Kozaczyńska o transportach Dzieci Zamojszczyzny

28 listopada o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej Książnicy Zamojskiej (ul. Kamienna 20 w Zamościu rozpocznie się wykład historyczny dr Beaty Kozaczyńskiej Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny.

Połączony zostanie z prezentacją jej najnowszej książki o tym samym tytule, opisującej losy dzieci wywiezionych z terenów Zamojszczyzny w czasie akcji wysiedleńczej, prowadzonej przez Niemców w latach 1942 – 1943.
Publikacja, wydana przez Narodowe Centrum Kultury w 2017 roku stanowi pokłosie spotkań autorki z osobami posiadającymi status Dzieci Zamojszczyzny i jej rozmów z nimi.
Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny). Spotkaniu towarzyszy wystawa historyczna Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny, którą oglądać można od 15 listopada do 11 grudnia 2017 r. Usytuowana została w Bibliotece Głównej (Galeria EKSLIBRIS). Dokumentuje ona losy dzieci wysiedlonych i ocalonych z „transportów śmierci”. Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest Beata Kozaczyńska, która od wielu lat zajmuje się tematem hitlerowskich wysiedleń mieszkańców
Zamojszczyzny. Ekspozycja prowadzi przez wszystkie etapy tułaczki – wysiedlenie z rodzinnego domu, rozłąkę z najbliższymi i pobyt w obozie przejściowym w Zamościu, transporty, akcje ratowania dzieci m.in. przez społeczeństwo Warszawy, opiekę i pobyt w „rodzinach zastępczych”, szpitalach i placówkach opiekuńczych oraz powroty w rodzinne strony.
Podczas spotkania do nabycia, opatrzone autografem, książek autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *