Akademia Zamojska na wystawie

Od piątku, 6 grudnia w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej 24 oglądać będzie można wyjątkową wystawę będącą dokumentacją fotograficzną, przedstawiająca stan budynku Akademii przed oddaniem go do rewitalizacji.
Wystawa prezentować będzie zaledwie część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej zostanie przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw o Akademii Zamojskiej.
Autorem projektu jest nasz redakcyjny, kolega Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza. Organizator, komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Dodajmy, że budynek Akademii Zamojskiej nie jest pierwotnym budynkiem założonej przez Hetmana Jana Zamoyskiego uczelni, przemianowanej już w 1784 na liceum. Współczesny nam wygląd nadany został w I poł. XIX wieku. Skuto wtedy m.in. ozdobne gzymsy, portale, obramienia okienne, dekoracyjny fryz oraz zamurowano arkady na dziedzińcu.
Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 16:00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *