Ulica Poetycka – Podróż z bagażem słów (dzień drugi) – Zamość, 30.08.2014 r.

Sobota, 30.08.2014 r. to drugi dzień spotkania na Ulicy Poetyckiej.w tym dniu odbyło się kilka spotkań m.in o godz. 12.00 BWA Galeria Zamojska , ul Staszica 27 odbył się Turniej Literacki im. Bolesława Leśmiana, Poistnieć z Leśmianem.
Cecylia Galilej (KUL) wygłosiła odczyt o neologizmach w twórczości Leśmiana, zapisał ich aż 747 – np. skrzyście- zieleniście- wniebowzbity- oddaleniec.
W przerwie na decyzję jury konkursowego odbył się koncert gitarowy.Andrzej Fil & Andrzej Gondek
Zamościanin Andrzej Fil, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i pochodzący ze Zwierzyńca Andrzej Gondek, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach zagrali w duecie standardy jazzowe i latynoskie.
W kategorii w duchu Leśmianowskim nagrodę otrzymał Pan Piotr Piela z Łabuń, w kategorii wierszy z szyldem Leśmianowskim nagrodę otrzymała Pani Katarzyna Krupa i Pan Karol Grochecki, w kategorii wierszy szczególnie o Leśmianie nagrodę otrzymała Pani Barbara Radomska, w kategorii wierszy Leśmian zza światów nagrodę otrzymała Pani Aleksandra Nizioł.
Wszyscy uczestnicy biorący udział w turnieju a nie nagrodzeni otrzymali drobne upominki.

Bolesław Leśmian, wirtuoz słowotwórczej inwencji patronuje konkursowi literackiemu, w którym autorzy prezentują teksty nawiązujące do leśmianowskich neologizmów. Poeta mieszkał siedemnaście lat na Zamojszczyźnie, tu tworzył swe najważniejsze zbiory poezji: w Zamościu powstały wiersze do tomu” Napój cienisty”, wcześniejszą „Łąkę” napisał w Hrubieszowie. Pełnił urząd rejenta. Nieliczni wiedzieli, że jest poetą. Promotorem twórczości Leśmiana był Adam Szczerbowski, autor pierwszych omówień krytycznoliterackich, dyrektor zamojskiego gimnazjum. Książkowym białym krukiem miały szansę się stać wydane w 275. egzemplarzach „Ballady”( Zamość w 1926 r.), gdyby nie zniszczono nakładu!
Fotorelacja Janek Cios[nggallery id=446]
[youtube 58k7fp7xyIQ]

O godz. 15.00 Ulica Poetycka przeniosła się na podwórka u zbiegu ulic Bazyliańskiej i S. Staszica gdzie odbył się Koncert piosenki poetyckiej – Voice & Music Studio.

W wykonaniu Magdy Wojciechowskiej (śpiew), Bartłomieja Rusztyna (gitara), Joanny Przekocińskiej (instrumenty klawiszowe) usłyszeliśmy piosenki Joanny Włodarczyk, Dawida Podsiadły oraz muzyczne interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta i Krzysztofa K. Baczyńskiego.[nggallery id=447]
[youtube fROpsZQ3vjI]

Zakończenie spotkań Ulicy Poetyckiej to o godz.20.00 Koncert. Zespółu Quasimodo – piosenki Jacka Kaczmarskiego na Ulicy Grodzka.
Trzej muzycy: Adam Jarząbek (gitara, śpiew) Piotr Szelest (gitara basowa), Paweł Wądołowski (perkusja) tworzą zespół- Quasimodo duszę ma poety, gardło bluesmana, w oczach rockowe ogniki. Sercem wybija rytmy z głębi ludzkiej egzystencji. Wykonują piosenki Jacka Kaczmarskiego we własnych aranżacjach muzycznych.

Jacek Kaczmarski – poeta, prozaik, kompozytor, pieśniarz, twórca tekstów piosenek . Najbardziej znane: „Obława”, „Mury”, „Nasza klasa”, „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” – porywają serca pokoleń. Pani bagien, mokradeł i śnieżnych pól/ Rozpal w łaźni kamienie na biel!/ Z ciał rozgrzanych niech się wytopi ból… Do posłuchania i przeczytania poeta zostawił sześćset wierszy.[nggallery id=448]
[youtube 8H-rRXpSTAE]

Zapraszamy także do relacji wg. Mirosława Chmiela

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *