35. Zamojskie Dni Muzyki – „W KRAINIE FLAMENCO” Michała Czachowskiego, 27.09.2014 r.

W sobotę 27.09 rozpoczęły się 35. Zamojskie Dni Muzyki i będą trwać do wtorku 30.09.

27 września 2014 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Orkiestry odbył się pierwszy z koncertów „W KRAINIE FLAMENCO” w wykonaniu Michała Czachowskiego, który zagrał na instrumentach takich jak Gitara flamenco, Cajon to skrzynia, pudło, Sitar to ta wielka gitara indyjska i flet nosowy .
Prawdziwa gitara do gry muzyki flamenco, jak powiedział wykonawca, musi być wykonana z drewna cedru, a nie z palisandru, jak inne gitary. Wykonawca przy okazji koncertu opowiedział zebranej publiczności o muzyce flamenco i instrumentach, jakich się używa do tej gry. Zachęceni wiadomościami nie mogliśmy się doczekać, jak brzmią te instrumenty – a efekt był bajkowy.

Flamenco jest formą hiszpańskiej muzyki ludowej i tańca z regionu Andaluzji w południowej Hiszpanii. Obejmuje ono cante (śpiew), toque (gra na gitarze), Baile (taniec) i Palmas (klaskanie). Pierwsza wzmianka w literaturze pojawiła się w 1774 roku, gatunek wyrósł z Andaluzji i romskich stylów muzyki i tańca. Flamenco jest często związane z Gitanos (Romowie z Hiszpanii), ponadto znaczna liczba znanych artystów gatunku wywodzi się z tej grupy etnicznej. Flamenco po raz pierwszy odnotowano pod koniec CVIII wieku, ale gatunek ten przeszedł dramatyczny rozwój pod koniec XIX wieku.

W ostatnich latach flamenco stało się popularne na całym świecie i jest prowadzone w wielu krajach. W Japonii istnieje więcej akademii flamenco niż jest w Hiszpanii. W dniu 16 listopada 2010 UNESCO ogłosiło Flamenco jednym z Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

Kilka informacji o pierwszym gościu 35. Zamojskich Dni Muzyki:

Michał Czachowski – gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej u Gerarda Drozda, potem tajniki gry flamenco zdobywał podczas corocznych wyjazdów do Hiszpanii, które sprawiły, że poświęcił się całkowicie temu stylowi gitary. Swe umiejętności rozwijał między innymi u boku takich gitarzystów flamenco jak Rafael Cortés, Gerardo Nunez i Salva del Real. W 1992 roku utworzył zespół “Szybki Lopez” stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa występuje pod nową nazwą “Viva Flamenco!” i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilkunastu konkursów muzycznych stając się najlepszą tego typu formacją w kraju. Michał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamenco. Jako solista zdobył pierwszą nagrodę na konkursie młodych talentów muzycznych organizowanym przez Radio Katowice w 1997 roku. Rok później otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu w Cabella Ligure we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym – sitarze i nagrywał płytę z muzykami indyjskimi, będącej połączeniem flamenco z muzyką Północnych Indii. Od wielu lat, Michał jako jedyny na Śląsku zajmuje się nauczaniem gry na gitarze flamenco. Prowadzi także szkołę oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach pism: angielskojęzycznym “Flamenco International Magazine” oraz polskich: “Top Guitar”, “Świat Gitary” i “Jazz Forum”. Michał Czachowski solo lub z grupą nagrywał wiele programów dla stacji telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesjach nagraniowych takich zespołów jak “Blue Café”, “Noche de Boleros”, “Lean Back”, “Beltaine” i “No Name Band”, wykonywał koncerty m. in. w Austrii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Holandii, Belgii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Białorusi, Omanie i Indiach. Występował razem z takimi wielkimi muzykami flamenco jak: tancerze Eduardo el Clavijo, Teo Barea, Carlos Troya i Maite Saez, cajonista Ricardo Espinosa, flecista Domingo Patricio, gitarzyści Rafael Cortés, Gerardo Nunez, Rafael Cuen Garibi czy wirtuoz instrumentów perkusyjnych Pierluca Pineroli, mistrz lutni oud Hani Naser z Jordanii, oraz mistrzami muzyki indyjskiej: tancerz Pratap Pawar, sitarzysta Avaneendra Sheolikar, tablista Sandesh Popatkar, Sukhvinder Singh, znakomity śpiewak Prasad Khaparde, lutnista Hani Naser z Jordanu oraz indyjski wirtuoz skrzypiec L. Subramaniam.

W roku 2004 oraz 2005 Michał Czachowski został wybrany przez czytelników pisma “Gitara i Bas” najlepszym gitarzystą flamenco. Jego autorski album Indialucia został laureatem nagród Wirualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno.
[youtube chMCS2Vangs]

Fotorelacja Janek Cios

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *