Zamość – 25 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zamość świętował 25 lecie wpisania na Listę UNESCO. W 1992 r. zamojskie Stare Miasto, stanowiące przykład renesansowej zabudowy miejskiej, zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z tej okazji w sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się Konferencja „Ochrona i promocja miasta Zamość inwestycją w Dziedzictwo Narodowe. 25 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”, koncert „Muzyczne niespodzianki” w wykonaniu zespołu kameralnego Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego oraz odsłonięcie tablicy Bolesława Leśmiana.

Na budynku przy ul. Kościuszki 4 odsłonięta została 7 września nowa tablica upamiętniając pobyt poety i prozaika Bolesława Leśmiana. Tablica poświęcona pobytowi B.Leśmiana w Zamościu, umieszczona pod jego mieszkaniem w “Domu Centralnym”. Projekt i wykonanie BARTŁOMIEJA SĘCZAWY. Montaż wykonała firma p.Waldemara Rycyka “GRANBUD”. Tablica została ufundowana przez Miasto Zamość, dzięki poparciu Roku Leśmiana przez Prezydenta Miasta Zamość pana ANDRZEJA WNUKA.

Bolesław Leśmian po I wojnie światowej, jesienią 1918, przeniósł się do Hrubieszowa, gdzie pracował jako rejent, a następnie – w 1922 – do Zamościa, gdzie miał notariat. W 1929 r. zastępca Leśmiana, pozorując włamanie, skradł 20 tysięcy złotych i uciekł. Leśmian, jako odpowiedzialny za pracownika, zobowiązany był zwrócić całą sumę, a dodatkowo zaległe podatki, co pomimo wysokiej pensji w wysokości 2,5 tys. zł było poważnym obciążeniem dla rodziny. Żona ofiarowała na ten cel swój diadem, lecz Leśmian wrócił od jubilera z Warszawy bez pieniędzy, co spowodowało wyprowadzkę żony do Łomży.
W roku 1933 został członkiem Polskiej Akademii Literatury. W 1935 przeniósł się wraz z rodziną (żoną i dwiema córkami) do Warszawy.

Jak powiedział nam Sławomir Bartnik prezes Zamojskiego Towarzystwa Leśmianowskiego; …dlaczego powstała nowa tablica skoro z drugiej strony budynku od ponad 50 lat widnieje tablica od strony ul. Żeromskiego. Odpowiedź jest dosyć skomplikowana, to był błąd historyczny. Tamta tablica powstała 50 lat temu w maju 1967 r. ponieważ lokalizację zmieniła księgarnia. Kiedyś Leśmian mieszkała nad księgarnią braci Pomarańskich od strony ul. Kościuszki a po wojnie  taką księgarnię otwarto od strony ul. Żeromskiego, ponieważ ta ulica była bardziej reprezentacyjna, ta ulicą maszerowały pochody 1-wszo majowe i ówczesna władza zdecydowała,że tę tablica umieści się z tamtej strony. To było jeszcze na dodatek w takim historycznym momencie, że był maj 1967 r. za miesiąc wybuchła wojna sześciodniowa . Leśmian trafił w tzw. okienko historyczne.
W Zamościu rok 2017 został ogłoszony przez uchwałę  RM  Rokiem Leśmianowskim w unikatowej formie gdzie odbywało się wiele imprez,  podobne obchody zostały zorganizowane tylko w małej Iłży w województwie mazowiecki. Sama tablica jest też unikatowa ponieważ artysta Bartłomiej Sęczawa tę tablicę obmyślił już dziesięć lat temu.

koncert „Muzyczne niespodzianki”

odsłonięcie tablicy Bolesława Leśmiana.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *