Zamojski Dzień Papieski – pamięć w modlitwie

Zamojski Dzień Papieski w XVI  rocznicę wizyty Jana Pawła II  w Zamościu 12 czerwca 1999 r to nie tylko radość, koncerty i wspólne śpiewanie ale pamięć w modlitwie za dar wizyty już św. JP II

Zamość znalazł się na trasie VII pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Odbywała się ona od 5 do 17 czerwca 1999 r. pod hasłem Bóg jest Miłością. Podczas tej pielgrzymki Ojciec Święty mówił o ośmiu ewangelicznych błogosławieństwach.

W oczekiwaniu na Papieża, Mszę na papieskim ołtarzu przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu odprawił Prymas Czech, kard. Miloslav Vlk.

Ojciec Święty po przybyciu do Zamościa najpierw udał się na krótką modlitwę do katedry, po czym zajechał na Rynek Wielki, gdzie spotkał się z Radą Miejską Zamościa.

Następnie Jan Paweł II poświęcił w Zamościu Szpital Wojewódzki noszący jego imię. Przed szpitalem zgromadził się personel, chorzy oraz tłumy wiernych. Papież dokonał poświęcenia szpitala nie wychodząc z papamobile. Następnie udał się na miejsce Liturgii Słowa, gdzie zgromadziło się około 200 tys. wiernych. Na trasie przejazdu witały go entuzjastycznie tłumy wiernych. Ojca Świętego powitał ówczesny ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej Ks. Bp Jan Śrutwa.

W kościele pw. MB. Kr. Polaki w Zamościu przed którym odbywały się główne uroczystości z JP II o godz.16.00 odbyła się msza dziękczynna za pobyt JP II w Zamościu właśnie w tej parafii. Mszę celebrował Biskup Pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Bp.Mariusz Leszczyński

Bp. Mariusz Leszczyński w swojej homilii nawiązał do słów JP II z wizyty 12.06.1999 r. ,, Kiedy wędruję po polskiej ziemi, od Bałtyku, przez Wielkopolskę, Mazowsze, Warmię i Mazury, kolejne ziemie wschodnie od Białostockiej aż do Zamojskiej, i kontempluję piękno tej ojczystej ziemi, uprzytamniam sobie ten szczególny wymiar zbawczej misji Syna Bożego. Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku.

– Degradacja środowiska godzi w dobro stworzenia ofiarowane człowiekowi przez Boga-Stwórcę jako nieodzowne dla jego życia i rozwoju.” – my dzisiaj jesteśmy zobowiązani do zachowania tego dla innych pokoleń powiedział Bp.

Bp. Mariusz Leszczyński nawiązał również do rodziny, o którą tak mocno walczył Papież JP II. Rodzina jest głównym fundamentem państwa i narodu. Państwo ma dbać o rodzinę i stwarzać takie warunki aby mogła godnie żyć a nie zmuszać ją do emigracji.

Podczas uroczystej mszy św.zaśpiewał Chór Ziemi Zamojskiej “Contra” i dal koncert na zakończenie uroczystości.

Fotorelacja: Janek Cios

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *