XIII Eurofolk – Zamość 2014 pierwszy dzień kiermaszu sztuki ludowej i Koncerty na Rynku Wielkim 18.07.2014

18.07.2014 to kolejny dzień święta folkloru  w Zamościu. W dni dzisiejszym mogliśmy oglądać stoiska z wyrobami sztuki ludowej i kolejne koncerty na scenie Rynku Wielkiego.

O o godz. 18:00 odbył się koncert festiwalowy.
Wystąpiły zespoły z Rumunii, Chile, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” w dwóch występach, Białorusi i Meksyku.
Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” zaprezentował tańce – kujawiak z oberkiem, tańce Ziemi Zamojskiej z Opoczna, Śląska i Rzeszowa.

Przedstawiamy kolejne zespoły:
Białoruś
“Krupitskye muzyki” z Krupicy
Zespół “Krupitskye muzyki” rozpoczął działalność w 1982 r. za sprawą Vladimira Groma, dyrektora centrum kultury w wiosce Krupica. Razem z choreografem Georgim Chornym stworzyli oni jeden z najlepszych amatorskich zespołów ludowych na Białorusi. Na jego repertuar składają się tradycyjne białoruskie pieśni i tańce ludowe wykonywane w pokazowy sposób: fascynujące instrumentalne melodie, żartobliwe i liryczne pieśni, oryginalne układy choreograficzne i tradycyjne tańce. Zespół koncertował wielokrotnie na Białorusi i poza jej granicami, zdobywając liczne nagrody na festiwalach i konkursach. Akompaniująca zespołowi kapela gra na tradycyjnych instrumentach takich jak: akordeon, skrzypce, cymbały, basetla, piszczałki, bębny i tamburyn.
Kierownik zespołu: Natalia Lisitsa
Choreograf: Heorhi Chorny

Chile
TALLER CALAHUALA z Santiago
Zespół Calahuala rozpoczął działalność w 1988 roku podczas letnich warsztatów Wikariatu ds. Duszpasterstwa. Jego celem jest badanie tradycyjnej kultury i zrozumienie różnorakich chilijskich obyczajów oraz ich elementów artystycznych poprzez spotkania z lokalnymi społecznościami w różnych częściach kraju. Jego członkowie, głównie nauczyciele, wykształceni w różnych dziedzinach sztuki, dzielą się swoją wiedzą podczas organizowanych cyklicznie warsztatów. Na repertuar zespołu składają się formy muzyczne i choreograficzne poznane dzięki badaczom kultury oraz farmerom. Na przestrzeni 20 lat swojej kariery zespół wystąpił na wielu scenach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, prezentując cały urok tradycyjnych tańców i pieśni, w tym także na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych: w 1996 roku w Hawanie na Kubie podczas festiwalu „Casa de Las Américas”, w 1999 roku w Zacatecas w Meksyku na festiwalu „IV Festival Zacatecas del Folklore Internacional” i w 2000 roku na 33. Festival Nacional del Malambo w Córdobie w Argentynie. Towarzysząca zespołowi kapela gra na tradycyjnych instrumentach takich jak: gitara, skrzypce, arpa, mandolina, tarcas, tamburyn, grzechotka, zampoña, quena, redoblante, tiple, traversa, rebels i hype.
Kierownik artystyczny: Jorge Toro Silva

Zapraszamy na wspomnienia

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *