Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego pt. „Wigry nasze Wigry”

 6 kwietnia o godzinie 16:00,  w Galerii Fotografii „Ratusz” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Krzysztofa Gierałtowskiego pt. „Wigry nasze Wigry”.
Krzysztof Gierałtowski, to jeden z najlepszych fotografików w kraju. Od przeszło pięćdziesięciu lat, od wiosny do późnej jesieni mieszka nad Wigrami, w gminie Krasnopol. Na przełomie lat 1978 i 1979 wykonał wiele czarno-białych zdjęć jeziora oraz mieszkańców nadwigierskich miejscowości. Najciekawsze i najlepsze swoje fotografie zaprezentuje w mieście nad Łabuńką.

Krzysztof Gierałtowski urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. W 1964 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi (wcześniej kształcił się w Akademiach Medycznych w Gdańsku i Warszawie). Swoje zdjęcia publikował w wielu czasopismach i periodykach, m.in. w popularnych przed laty tygodnikach „Perspektywy” i „Razem”. W 1996 roku założył własną Galerię-Studio Gierałtowskiego. Zajmował się również realizacją kampanii reklamowych, organizacją konkursów fotograficznych i wydawaniem albumów.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, członkiem-korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh, stypendystą polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2007 roku otrzymał od ministra kultury srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, siedem lat później dostał od prezydenta Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a od ministra spraw zagranicznych – Odznakę Honorową „Bene Merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Jest także laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida z 2011 roku. Ponadto dwa lata później otrzymał doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych. Stworzył wielotysięczną kolekcję zdjęć ludzi polskiej kultury, nauki i polityki „Polacy, portrety współczesne”. Jego pracę artystyczną ukazuje film dokumentalny z 2002 roku „Polacy, Polacy” w reżyserii Borysa Lankosza

Mirek Chmiel
Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *