Wystawa Jerzego Pluchy „Życie w Arkadii” – BWA Galeria Zamojska, 13.02.2015 r.

„Życie w Arkadii” to tytuł kolejnej wystawy ,która została otwarta 13 lutego 2015 o godz.17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych- GALERIA ZAMOJSKA. Tym razem swoje prace prezentuje Jerzy Plucha.

Malarstwo Jerzego Pluchy, oderwane od współczesnych prądów i mód plastycznych, rozwija się swym odmiennym , nietypowym rytmem.  Artysta wychowany na starych mistrzach, wypracował własną, odrębną estetykę, pełną odniesień do najświetniejszych, dekoracyjnych osiągnięć okresu europejskiej Secesji z przełomu XIX i XX wieku.  Niezwykły nastrój figuratywnych płócien artysty, oparty jest na wyszukanej i pastelowej palecie barwnej. Baśniowość i szlachetność tego malarstwa, pogłębia zastosowanie technik malarskich zaczerpniętych z historii sztuki, co świadczy o bogatej wiedzy i doświadczeniu autora. Dzięki temu, możemy się zanurzyć w niezwykły świat, pełen łagodnej zadumy malarza i poety, jakim jest Jerzy Plucha. (Jerzy Tyburski)


Jerzy PLUCHA („Jurp”), www.jerzyplucha.pl

„W swojej twórczości kieruję się zasadą, że „dzieło sztuki” powinno zawierać jak najwięcej cech autorskich. Preferując malarstwo przedstawiające staram się, aby moje obrazy odróżniały się zarówno od twórczości „dawnych mistrzów”, jak i współczesnych, aby nie stanowiły tylko roli dekoracyjnej. Moim zdaniem w twórczości najważniejsze jest „oryginalne” podejście do tematu oraz jego autorska realizacja. Powyższe działania powinny być jednak zgodne z szacunkiem dla tradycji malarskiej oraz arystotelesowskiego pojęcia piękna. W mojej pracy wykorzystuję znane już w starożytności a obecnie całkiem zapomniane (ze względu na stopień trudności oraz otoczone tajemnicą składniki spoiwa) technikę i technologię tempery naturalnej. „

Urodzony w 1951 r., w Lubaczowie. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizacja konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Obok pracy konserwatorskiej zajmuje się twórczością artystyczną. Uprawia malarstwo ścienne, sztalugowe oraz pastel. Bezpośrednio po studiach wykonywał głównie kopie dzieł dawnych mistrzów. Na przełomie lat 90. zajmował się własną twórczością artystyczną. Malował obrazy w konwencji realistycznej oraz abstrakcje. W latach 90. zarzucił całkowicie sztukę nieprzedstawiającą, by poświęcić się malarstwu realistycznemu. Malował martwe natury, pejzaże, sceny mitologiczne i alegorie. Z końcem lat 90. pojawił się w jego twórczości nowy temat – anioły. Cykl ten kontynuuje do dziś. W swoim dorobku ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i poza granicami m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu, Sandomierzu, Baranowie Sandomierskim, Tostedt /Niemcy/, Erd /Węgry/. Od początku lat 90. do 2003 r. wielokrotnie wystawiał swoje prace w Miejskim Domu Kultury oraz w Muzeum w Lubaczowie. Ważniejsze wystawy zbiorowe: Artefakty, Przemyśl, Sandomierz, 2005, 2006; międzynarodowa wystawa „Wyznanie Europy”, Erd, 2006, Stulecie ZPAP Rzeszów 2012, Pałac Sztuki we Lwowie 2012.

Wystawy indywidualne: BWA Przemyśl (abstrakcje), Budapeszt „Dom Polski” 2009, Jarosław – galeria u Attavantich 2010, Zamek w Krasiczynie (Baszta Królewska 2011). Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu 2014 („Świat Złotej Rybki”). 2014 – Muzeum Kresów w Lubaczowie – „Życie – po drugiej stronie lustra”.

Wiele prac z lat poprzednich i ostatnich znajdują się w kolekcjach Państwowych, kościołach oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Poniżej prezentowane są obrazy z cyklu: „Życie w Arkadii”.
Fotorelacja Mirosław Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *