VI Interdyscyplinarny Konkurs Historyczny „Dzieci Zamojszczyzny. Róża Zamoyska – Anioł Dobroci”” za nami!

19 maja 2015 r. odbyła się VI edycja Interdyscyplinarnego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny”, który organizowany jest przez Szkołę Podstawową Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu we współpracy z Muzeum Zamojskim i adresowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych Miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego. Lubelski Kurator Oświaty, już po raz kolejny, roztoczył nad nim honorowy patronat. Za całą logistykę konkursu odpowiadała Pani Marta Słomianowska – nauczyciel SP 7 oraz Pani Maria Rzeźniak– starszy kustosz Muzeum Zamojskiego.

Przedmiotem konkursu jest wiedza o dziejach naszego regionu podczas II wojny światowej (wysiedleniach, pacyfikacjach, historii Rotundy) oraz o losach Dzieci Zamojszczyzny. Każdego roku też wyznaczany jest dodatkowy bohater związany z tą tematyką. W obecnym roku została nim Róża Zamoyska, żona ostatniego XVI ordynata Jana Zamoyskiego, która dzięki swojej determinacji i odwadze uratowała wiele dzieci skazanych na zagładę. Za jej niezłomną postawę, pełną poświęcenia i pokory oraz za wielkie serce została przez ludzi nazwana Aniołem Dobroci. Tematyka nie jest łatwa, jednak co roku znajdują się nauczyciele pełni pasji, którzy potrafią zarazić nią swoich uczniów i zachęcić ich do zgłębiania wiedzy.

Do konkursu zgłosiło się 10 szkół: z Krasnobrodu, Złojca, Zwierzyńca, Sitańca, Lipska, Jarosławca, Majdanu Wielkiego, Kornelówki i Skierbieszowa. Zamość reprezentowany był przez organizatorów.

W obecnym roku zmieniona została formuła konkursu sprawdzającego wiedzę historyczną. Młodzież wyruszyła na wycieczkę po Zamościu, którą przygotowała i przeprowadziła Pani Maria Rzeźniak.

W programie wycieczki znalazł się Pomnik Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Akademickiej, Dzwonnica, Katedra, Rotunda oraz system fortyfikacji. W każdym z tych miejsc przewodniczka ciekawie i barwnie opowiadała o losach naszego miasta i regionu podczas II wojny światowej, wiele ciepłych słów poświęciła również Róży i Janowi Zamoyskim. Podczas zwiedzania uczestnicy odpowiadali na pytania opracowane przez Panią Rzeźniak.

Wędrówkę zakończyła miła niespodzianka. Pan Andrzej Urbański – Dyrektor Muzeum Zamojskiego , w ramach nagrody za udział w konkursie, umożliwił uczniom obejrzenie w Prochowni fantastycznego 3D wideo mappingu, do którego bazą stała się makieta Twierdzy Zamość.

Po filmie wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na „małe co nieco” do Klubu Pauza, gdzie mogli trochę odsapnąć po długiej wycieczce i posilić się pyszną, gorącą pizzą.

Na podsumowanie konkursu przybyli szacowni goście, którzy swoją obecnością podnieśli jego rangę i znaczenie. Znaleźli się wśród nich Pan Sławomir Zawiślak – Poseł Ziemi Zamojskiej, Prezes ŚZŻAK Oddział Zamość, który również był jednym z fundatorów nagród, Pani Magdalena Dołgan – Zastępca Prezydenta Miasta Zamość, Pani Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość, Pan Jerzy Michalski – Zastępca Dyrektora Oświaty Miasta Zamość oraz Pan Andrzej Urbański – Dyrektor Muzeum Zamojskiego. Konkurs zaszczycił również swoją obecnością syn Róży Zamoyskiej – Pan Marcin Zamoyski – Prezydent Miasta Zamość.

Na początku Wiktor Wachowicz , uczeń SP 7, odegrał na skrzypcach krótki utwór pt.: „Kołysanka Dzieci Zamojszczyzny”, który został skomponowany przez Pana Walerego Semeniuka z dedykacją dla konkursu podczas jego I edycji. Następnie Mateusz Łój ze Szkoły Podstawowej w Sitańcu zarecytował napisany przez siebie wiersz poświęcony pamięci Róży Zamoyskiej.

W końcu przyszedł czas na odczytanie werdyktu komisji:

Nagrodę za najlepszą pracę literacką otrzymał Michał Małek z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu.

Nagrodę w kategorii plastycznej otrzymała Aleksandra Głąb ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu.

Ada Kostrubiec z SP 7 zdobyła nagrodę za najlepiej napisany test wiedzy historycznej.

W konkurencji drużynowej
I MIEJSCE – otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Podstawowych w Krasnobrodzie w składzie: Paula Kawka, Dominika Bodys, Aleksandra Najda
II MIEJSCE – drużyna z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu w składzie: Faustyna Rugała, Kacper Greszta, Daria Skowyra
III MIEJSCE – drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu w składzie: Katarzyna Farion, Ada Kostrubiec, Norbert Szewczak

Nagrody i dyplomy wręczała Pani Alicja Dubel – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu oraz zaproszeni goście.

Na zakończenie konkursu Pan Marcin Zamoyski otrzymał skromny podarunek od uczniów SP 7 w dowód ich pamięci o Róży Zamoyskiej – Jego Mamie, która już na zawsze pozostanie we wspomnieniach uczestników konkursu.

Serdecznie gratulujemy nie tylko nagrodzonym , ale również wszystkim pozostałym uczniom. Jesteśmy dumni, że historia Naszej Ojczyzny, często tak bolesna, ale równocześnie pełna pięknych postaw i bohaterstwa, jest tak bliska młodym ludziom. Dziękujemy również nauczycielom, którzy dbają o rozwój patriotycznych postaw wśród swoich uczniów, bo jak powiedział Jan Paweł II:

„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.”

Tekst i foto.: SP Nr 7 w Zamościu

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *