Trwają „Spotkania z historią” – filmy walczą o sympatię jury i publiczności

10 konkursowych filmów dokumentalnych obejrzeli dzisiaj (17 sierpnia) w Centrum Kultury Filmowej Stylowy zgromadzeni na projekcjach 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego.

Wśród dzisiejszych projekcji znalazły się:

-Dziwny rok 1968, reż. G. Sieczkowski

Film „Dziwny rok 1968” opowiada o tym jak wiele zjawisk kryje się pod pojęciem Marca’68. To wydarzenia, często bardzo od siebie odległe, które – niekiedy w dramatycznych okolicznościach – miały swoja kulminację właśnie w 1968 roku.

-Wydarzenia Zielonogórskie 1960 – Bitwa o Dom Katolicki, reż. R. Bryll

Film jest pierwszym, który powstał w oparciu o rekonstrukcję zdarzeń sprzed 57 lat. 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze doszło do jednego z największych w okresie PRL-u buntów Polaków przeciwko władzom komunistycznym. 5000 zielonogórzan stanęło w obronie Domu Katolickiego. Milicja krwawo stłumiła walki, aresztowała kilkaset osób. Przez kilka następnych dekad wydarzenia wymazywano z kart historii. Uczestnicy wydarzeń bali się latami mówić o przeszłości. Film jest hołdem oddanym ludziom, którzy przez 50 lat skrywali w sobie pamięć tamtych dramatycznych dni.

-Zacheusz, reż. P. Buczak, P. Puton

Film jest dokumentem ukazującym niezwykłe losy Zacheusza Pawlaka (1922-1991) – harcerza, żołnierza Armii Krajowej, więźnia Majdanka, po wojnie znanego radomskiego lekarza. Obraz powstał w Studiu Filmowym Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu jako kolejna produkcja z cyklu „Portrety Radomskie”, ukazującego wybitne i zasłużone, ale często zapomniane postacie naszego miasta.

-Bieżeńcy 1915-1922, reż. J. Kalina

Latem 1915 r. wycofująca się przed Niemcami carska armia zmusiła do ucieczki ponad 3 mln głównie prawosławnych mieszkańców zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego. Ci, którzy przeżyli, trafiali w głąb Rosji, w tym na Syberię. Termin „bieżeństwo” określający to historyczna wydarzenie oznacza po rosyjsku właśnie masowy exodus.

-Atlas Niepodległości, reż. P. Kuciński

Film jest próbą opisania 11 lat z historii Polski, które zaważyły na tożsamości narodowej Polaków. Akcja rozpoczyna się w roku 1908 wydaniem we Lwowie przez kartografa Eugeniusza Romera podręcznika szkolnego wraz z Atlasem Geograficznym, a kończy podpisaniem Traktatu Pokojowego w Wersalu w 1919 r.

-Śladami bieszczadzkich wampirów, reż. G. Gajewski (30’)

Niezwykła opowieść o bieszczadzkich tradycjach i obyczajach inspirowanych lękiem przed wampirami.

-Jako w niebie, tak i w Komańczy, reż. M. Wójcik, B. Miszczak

Dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Film przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia.

-Pamiątki, reż. J. Polak, D. Kopiec

Opowieści o domowych przedmiotach najcenniejszych, bo przekazywanych z pokolenia na pokolenie, bo przechowywanych z wielką pieczołowitością, a czasem po prostu zapomnianych. Dotknięte ciepłą dłonią otrzymują nowe życie, odzyskują treść i ważność. To dzieło wspólnej pracy trzech pokoleń – dziadków, rodziców, ich dzieci i wnuków.

-Życie solidarnością pisane, reż. E. Górska

Dokumentalny portret Grażyny Przybylskiej-Wendt – jedynej kobiety w Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, lekarki, działaczki społecznej, radnej miasta Płocka i poetki – oparty na jej życiowym doświadczaniu mocy solidarności.

-Nieobojętni, reż. M. Krzszkowski, B. Wasztyl

Fabularyzowany dokument opowiadający nieznaną historię działań Armii Krajowej (przede wszystkim oddziału „Sosienki” i „Garbnik”) i zwykłych mieszkańców Oświęcimia i okolic niosących ofiarną pomoc więźniom KL Auschwitz.

Także dzisiaj swojego faworyta do Nagrody Publiczności wskazywać mogli widzowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *