„Tranzyt” – wernisaż w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz

1 maja o godzinie 17:00 w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Pacholaka pt. Tranzyt.

TRANZYT

Współczesny krajobraz miejski podlega nieustannym zmianom. Najnowsze i najwidoczniejsze z nich to trasy szybkiego ruchu, autostrady i obwodnice. To one w największym stopniu zmieniają wygląd Warszawy. Po latach, nareszcie połączono stolicę Polski z siecią europejskich autostrad.

Powstały nowe węzły komunikacyjne. Wiadukty, estakady, serpentyny, zjazdy i wjazdy. Warszawiacy na nowo uczą się poruszać po mieście. Oswajają się z tym, że do Gdańska jedzie się teraz cztery i pół godziny, a do Berlina pięć godzin.

Te „nie-miejsca” są wyjątkowo atrakcyjne dla fotografa. Surowe, betonowe i monumentalne konstrukcje, wybudowane według zasad znanych na całym świecie. Sterylne, anonimowe, nieprzyjazne dla kogoś, kto nie ma samochodu. Brutalnie zmieniają wszystko wokół.

Krzysztof Pacholak (1986): Fotograf, animator kultury, art-coach. Autor cykli dokumentalnych, m. in. „Don’t Live Alone”, „Unfinished Country”, „Pretty Sweet”, „School“. Skończył socjologię w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Od 2003 roku związany z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” (twórca i koordynator projektu „Migawki. Spotkania z fotografią”, trener w programie „Polska.Doc”; prowadził „Kino Filmów Dokumentalnych” oraz współkoordynował „Młodych Menedżerów Kultury”). Jest członkiem sieci Latających Animatorów Kultury. Robi zdjęcia, prowadzi warsztaty, projektuje graficznie, jest certyfikowanym art-coachem.

Publikował m. in. w magazynach „MONOCLE“, „SZUM“, „Zwykłe Życie“, „MONITOR Magazine“, “Warszawa – Co Jest Grane”, „K MAG”, „WAW”, „Teatr”, „ZNAK”, „WYSPA”, koreańskim „PHOTO+”, przewodniku „Zrób to w Warszawie” oraz w kilkunastu książkach o tematyce społeczno-kulturalnej. Portretował Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (album wydany przez Kancelarię Prezydenta RP).

Fotorelacja: Mirosław Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *